Forum Köpek Irkları Dogo Argentino ve Niko

Üye

Susamcım


Kayıt Tarihi :
3.7.2019 11:04:42

Toplam Mesaj :
0


Toplam Konu :
3
11.7.2019 18:33:06


Yanlış bilinen ünlerine rağmen son derece sevecen olan  Dogo Argentino'nun fiziksel ve karakteristik özelliklerine göz atalım .


Bu cins, ihtiyaç kaynaklı olarak, birkaç ırka ait genlerin Arjantinli doktor Antonio Nores Martinez’in  laboratuvar ortamında birleştirilmesiyle oluşmuştur. İsmindeki Argentino da buradan gelmektedir.


 Zor iklim ve coğrafi koşullara uyum sağlayabilen dogolar , bilinenin aksine, sevgi ve ilgiyle büyütüldüklerinde son derece sevecen, sıcakkanlı ve uyumlulardır.

Burunları hep siyah olmakla birlikte, göz renkleri ela veya kahve tonlarında olabilir. Vücutları beyaz ve tüyleri kısadır.


Kafaları büyük ve çeneleri çok kuvvetlidir. Atik, güçlü ve akıllı olmaları sebebiyle bekçi olma özelliği taşırlar; aynı özellikleri sebebiyle polis köpeği olarak da eğitilirler ve bu konuda son derece başarılıdırlar.

                                                  
Çocuklarla çok iyi anlaşan dogolar, onları da sahiplenir ve korurlar.


Kiloları, cinsiyete göre 40-45 arasında olup, yükseklikleri 60-70 cm.’yi bulmaktadır.


Ailesine son derece bağlıdır ve bir tehlike sezdiğinde onları korumak için gücünü kullanmaktan çekinmez.


Gerek fiziki özellikleri ve gerekse  yürüyüş ihtiyacından dolayı mutlaka bahçeli bir eve ihtiyaç duyar. 


Tırnakları son derece güçlü olan bu cinsin, sık sık tırnak bakımı yapılmalı, düzenli olarak boyu kısaltılmalıdır.

                                             

 

Ne yazık ki kötü niyetli kişiler tarafından dövüş köpeği olarak ünlenen dogolar, bu ünlerinden dolayı pekçok ülkede beslenmesi yasaklanmıştır. Buna rağmen bazı Avrupa ülkelerinde yetiştirilme şekli ve eğitimi incelenerek çip takabilme izni verilmektedir.

 

Kısa zaman önce tanıdığım Niko da tam bu özellikleri taşıyor. İri, sevecen ve hatta sahibini kıskanabilecek  kadar da bağlı. Gücünün farkında ancak bunu asla kötüye kullanmıyor.
 Sürekli sevgi ve ilgi istiyor ve yukarıdaki özellikleri göz önünde bulundurulduğunda galiba bunu da sonuna kadar hak ediyor. 
Sevgiyle kalın...

Üye

Birolglmz

Kayıt Tarihi :
16.7.2019 22:10:20
Toplam Mesaj :
1
Toplam Konu :
0
21.7.2019 09:54:24

10 ırkı birleştirmişler dogo arjantina cıkartmıslar diye biliyordum ben

Üye

BRK

Kayıt Tarihi :
15.7.2019 11:32:57
Toplam Mesaj :
2
Toplam Konu :
13
24.7.2019 15:07:29

Merhaba Birolglmz, Dogo Argentino'nun anavatanı Arjantin ülkesidir. Arjantin'in Cordoba şehrinde doktor Antonio Nores Martinez, ünlü bir doktordur ve tanınmış bir ailenin ferdidir. 1928 yılında, köpekler için olan tutkusu Dr. Antonio Nores Martinez'i yeni bir köpek türü üretmeye itmiştir. 1973'te ise FCI tarafından tek Arjantin anavatanlı ırk olarak kabul edilmiştir.