MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Forum Kedi Sorunları Dişi kedi kısırlaştırma sonrası

En Yeni Ürünler


Üye

HajiCavCav


Kayıt Tarihi :
5.01.2023 18:04:09

Toplam Mesaj :
0


Toplam Konu :
1
5.01.2023 18:14:05

Merhaba, 8.5 aylık dişi British shorthair kedimizi 8gün önce, çarşamba günü, kısırlaştırdık. Ameliyattan 2gün sonra, cuma günü, aldık eve getirdik ve hiçbir sorun yoktu. Salı gününden beri yaklaşık 3 gündür halsiz ve sürekli uyuyor. Seslendiğimizde ya tepki vermiyor ya da gözlerini açıp bakıyor tekrar uyuyor. Mama kabından da neredeyse hiç mama yemiyor sadece elimizle ıslatıp verirsek biraz yiyor. Günde bir kaç kez kalkıp tuvalet ihtiyacını gideriyor ve tekrar yatıyor. Ameliyatlı bölge ile ilgili gözle görülür herhangi bir sorun yok. Ağız kokusu, akıntı, tuvalet problemi, kusma gibi şeyler de yok. Normalden biraz sıcak gibi geldi fakat lazer termometre ile makattan ve kulaktan ölçüm yaptığımızda 37derece gösterdi her ikisi de. Veterinerimiz şuanda kedilerde mevsim geçiş dönemi olduğunu ve grip vb bir durumdan dolayı 2 3 gün halsiz olabileceğini söylüyor ama o da kesin bir şey diyemiyor. farklı bir şehirdeyiz şuanda bulunduğumuz bölgede de veteriner hekim yok. Sizce ne olmuş olabilir ve ben geçici olarak da olsa ne yapabilirim? Teşekkürler. 

Veteriner Hekim

mujgancevik

Kayıt Tarihi :
13.03.2019 14:40:21
Toplam Mesaj :
86
Toplam Konu :
0
27.01.2023 18:50:14

Merhabalar,

Umarım kediniz bu süreçte sağlığına kavuşmuştur. Mesajlarla ilgili uyarı alamıyorum, kendi yoğunluğumuz içerisinde burayı maalesef düzenli kontrol etmeyi unutuyorum :(.

Bu tip sorun yaşayanların da okuyacağı bir başlık olduğu için genel anlamda cevap vermeye çalışacağım; operasyonlardan sonra gizli seyreden, uyku halinde olan bir sağlık problemi narkoz ve operasyon stresine bağlı olarak açığa çıkabilmektedir. Bu bir epilepsi sorunu olabileceği gibi, akciğer problemi olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Bazen de operasyon bölgesindeki ipleri vücudun reddetmesi sonucu ateş, halsizlik durumları ile karşılaşabiliyoruz. Bu tip durumlarda sizin yapabileceğiniz en önemli şey yeme, içme ve tuvaletini takip edip bütün anormallikleri hekiminize bildirmek olmalıdır. Nadir olsa da operasyon sonrası psikolojik sorunlar, özellikle depresyon da söz konusudur. Onunla daha çok ilgilenerek, yeni oyuncaklar alarak, yaş mama ve ödüllerle keyfini yerine getirmeyi deneyebilirsiniz. Tabii öncelik her zaman fiziksel bir sorun araştırması şeklinde olmalıdır.