MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Forum Kedi Sorunları ACIL! Her yere TUVALETİNİ (çişini) yapıyor.

Üye

Ebrucm1


Kayıt Tarihi :
10.10.2020 00:33:41

Toplam Mesaj :
0


Toplam Konu :
1
10.10.2020 00:36:01

Öncelikle merhaba.

Uzun araştırmalarım sonucu forumunuzdaki bilgileri ve iletişimi çok beğendiğim için sizlere danışmak istedim.

Evimde bir yaşında Scotish Fold oğlum var.

Ama yaklaşık 4 ay önce, ablamin kedisi( British) bize misafir oldu ve birlikte yaşıyorlar. Kavga etmeden, gayet iyi anlaşıyorlar.

 

Aslında 5 ay önce başlayan, isaretleme olarak nitelendirdigimiz şekilde işemeleri başladı. Fakat püskürtme değil, bildiğiniz çiş şeklinde.

Ve 5 aydır, bu durum hiç kesilmedi. Cifltestiginde de devam etti.. Kumunu her temizledigimde, tek bir tane çiş bulamıyorum ama kakasını normal kuma yapıyor.

Genelde kapı önlerine yapıyor. Kısırlaştırmak çözüm mü, bu gerçekten kızgınlık dönemine bağlı bir isaretleme mi? Çünkü kumunda hiç bir şekilde çok uzun süredir çiş göremiyorum. Ama diger kedimiz yani kızımız gelmeden önce de mevcuttu bu durum. Kumunu beğenmiyor dur diye değişiklik yaptık, yine aynı durum. Bilgisi olan, önerisi olan varsa bilgi verirse çok sevinirim... Şimdiden çok teşekkür ederim.

Veteriner Hekim

mujgancevik

Kayıt Tarihi :
13.03.2019 14:40:21
Toplam Mesaj :
68
Toplam Konu :
0
17.10.2020 17:18:28

Merhabalar,

Kedilerin istenmeyen yerlere tuvalet yapması hormonal, protesto ya da enfeksiyon nedeniyle olmaktadır. Kedinize bir idrar tahlili yapılmasını öneririm. Ayrıca 2 ayrı kum kabı kullanmayı deneyebilirsiniz. Bazı kediler çiş yaptığı yere kakasını, kaka yaptığı yere çişini yapmak istemeyebiliyor. 

Sorun hormonal ise kısırlaştırmak çözüm olacaktır ancak psikolojik ya da enfeksiyon ise onlara yönelik tedavi yapılması gerekir.