MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedinizin Yememesi Gereken Yedi Yiyecek

25.05.2021 10:41:37

Kedilerimiz ailenin, arkadaşlarımızın ve sırdaşlarımızın üyeleridir. Ve onların bakıcıları olarak onları şımartmak istememiz çok doğal. Ancak bazı yiyecekler ve ikramlar sağlıkları için ciddi riskler oluşturabilir.

Ne yazık ki, bazı yaygın 'insan' yiyecekleri kedilerde gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir veya çeşitli başka sağlık sorunlarını tetikleyebilir. İşte kedinizi beslemekten kaçınmanız gereken yedi yiyecek.

1. Süt, Peynir ve Diğer Süt Ürünleri

Birçoğumuz, çizgi filmlerde veya resimli kitaplarda süt veya krema içen yavru kedi resimleriyle büyüdük. Ancak gerçekte, kediler ve süt ürünleri birbirine zıtlardır. Kedilerin çoğu doğal olarak laktoza tahammülsüzdür, yani inek sütü ve ondan yapılan süt ürünleri kusmaya ve ishale neden olabilir.

 

Peki ya yavru kediler? Aynı kural geçerlidir: inek sütü ve yan ürünlerinden kaçınılmalıdır. Veteriner hekimler, katı yiyecekler yiyemeyecek kadar küçük ve anne sütü kaynağı olmayan yavru kediler için, yavru kedilerin büyümesi için gerekli besinleri sağlayan ve mideleri için nazik davranan kediye özgü süt formüllerinin verilmesini önermektedir.

2. Çikolata

Çoğu insan çikolatayı lezzetli bulsa da, bu kakao bazlı muamele kediler için toksik olan iki bileşen içerir: teobromin ve kafein. Hem sütlü çikolata hem de bitter çikolata, aşağıdakiler dahil çeşitli tehlikeli semptomlara neden olabilir:

  • Kusma

  •  İshal
  • Artan vücut ısısı
  • Hızlı nefes alma veya kalp atış hızı
  • Nöbetler

Teobromin ve kafeine yüksek oranda maruz kalma durumlarında, kediler ayrıca kalp yetmezliği, halsizlik veya komadan muzdarip olabilir.

3. Çiğ Yumurta, Et veya Balık

Kediniz avlanmayı seviyorsa, onları çiğ yumurta, et veya balıkla beslemenin güvenli olduğunu varsayabilirsiniz  sonuçta, çiğ etten daha doğal ne olabilir? Ancak bu çiğ yiyecekler, kedilerde ishal, kusma ve uyuşukluğa neden olabilen tehlikeli E. coli ve salmonella bakterileri içerebilir. Kedinizi bu patojenlere maruz bırakmak ölümcül bile olabilir.

4. Köpek Maması

Sizin de bir köpeğiniz varsa, kedinizin zaman zaman yiyeceklerinden tatma ihtimali vardır. Ancak ara sıra yapılan bir ısırık kedinize zarar vermezken, kedi maması yerine düzenli bir köpek maması ile beslenme yetersiz beslenmeye neden olabilir. Kedilerin A vitamini, taurin ve araşidonik aside ihtiyacı vardır yani köpek mamasında bulunmayan tüm temel besin maddeleri.

5. Ekmek ve Maya

Kediler ara sıra güvenli bir şekilde ekmek yiyebilirler, ancak ekmeğin onlar için hiçbir besin değeri içermediğini (neredeyse hiç yağ veya protein içermez), bu nedenle normal kedi mamasının yerini almaması gerektiğini unutmayın.

Maya ve çiğ ekmek hamuru kediler için güvenli değildir, hamur yendikten sonra kedinin midesinde şişebilir ve tehlikeli sindirim sorunlarına neden olabilir.

6. Ton Balığı

Ton balığı, kedilerin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu çeşitli besinlerden yoksundur ve çok fazla ton balığı civa zehirlenmesine yol açabilir.

7. Soğan ve Sarımsak

Soğan ve  sarımsak kedilerde anemiye neden olabilir. Çiğ, pişmiş, toz haline getirilmiş veya kurutulmuş olsun, sarımsak ve soğan bir kedinin kırmızı kan hücrelerine zarar verebilir ve ayrıca mide bulantısı, karın ağrısı, kusma ve ishale neden olabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar