MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedinizin Sizi Yalnız Bırakmasını Nasıl Sağlarsınız?

15.10.2021 10:04:11

Kedinizin Sizi Yalnız Bırakmasını Nasıl Sağlarsınız?

Kedilerimizi her ne kadar seviyor olsak da bazı durumlarda yalnız kalmamız gerekebiliyor. Bilgisayarımız ile çalışırken veya ev işi yaparken bu durum sizi rahatsız edebilir. Bu anlamda sizi takip etmek ve yaptığınız her şeye dahil olmak istedikleri için tam bir baş belası olabilirler.

Onu Görmezden Gelin

Herhangi bir işle meşgulken sizi takip etmesi veya müdahale etmesi büyük problem olabilir. Bu gibi durumlarda onu görmezden gelebilirsiniz. Sessiz davranın ve onu görmezden gelin. Eğer hala devam ediyor ise göz kontağından kaçının. Sizden yanıt alamayınca uzaklaşacaklardır.

Masadan Yemek İkram Etmeyin

Köpeklerde olduğu gibi kediler için de mama kesin bir mıknatıstır ve siz yemek yerken ona biraz mama verdiğinizde, hep daha fazlasını bekleyecektir. Bu nedenle sizi takip ederek yemek yemek için yalvaracaktır. Bu durumdan kaçmak için, ona sofra kırıntıları vermeyin. Kedinizi sadece planlanan yemek saatinde besleyin.

Sınırlarını Gösterin

Eğer yemek yerken veya çalışırken sizi rahat bırakmayan bir kediniz var ise ona sınırlarını gösterin. Siz yemek yerken bekleyebileceği bir oda seçeneği sunun. Veya siz çalışırken başka bir oda seçeneği ile ona sınırlarını öğretin.

Başka Bir Evcil Hayvan Sahiplenin

Kedilerimiz genellikle sıkıldıkları için bizler ile uğraşırlar. Ona yeni bir arkadaş getirin. Bu süreç biraz uzun olsa da buna değecektir. Alıştıktan sonra sizinle uğraşmak yerine arkadaşı ile oyun oynayacaktır. Bunların dışında evcil hayvanların birbiri ile düzgün bir şekilde tanıştırılması da biraz zaman alabilir. Ancak tanışıp bir bağ kurdukları zaman, bir oyun arkadaşı veya refakatçisi olduğu için artık sizi rahatsız etmeyecek düzeye gelecektir.

Dikkatini Dağıtın

Bildiğimiz üzere kedilerimizin enerjisini atması biraz zor oluyor. Bundan dolayı gün içinde rahatsızlık vermenin üstüne geceleri de bayağı bir hareketli olabiliyorlar. Bu sebepten dolayı onların olabildiğince enerjisini boşaltın. Oyuncaklar ile onun dikkatini dağıtabilir ve enerjisini attırabilirsiniz. Bu oyuncakların pahalı lüks oyuncaklar olmasına gerek yoktur. Herhangi bir plastik top, karton kutu veya bir ip bile olabilir.

Yüksek Sesler Çıkartın

Kediler yüksek seslerden korkar ve nefret ederler. Böyle durumlarda olabildiğince yüksek sesler çıkartarak onu caydırabilirsiniz. Ayrıca kedinizin eğitiminde de bu durumu uygulayabilirsiniz. Bu kedinizin aynı şeyi bir daha yapmaması adına eğitmenin en etkili yollardan biridir. Kediler akıllı evcil hayvan oldukları için, en sonunda yüksek sesleri sizi takip etmek ve fazla yapışkan olmak gibi istenmeyen davranışlar ile ilişkilendirirler.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar