MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedinizin Sağlıklı Olduğunu Anlama Kriterleri

22.06.2020 10:51:25

Sağlıksız bir kedide en çok görebileceğiniz sık rahatsızlık belirtileri evcil dostunuzun iştahsız olması ve hareketlerindeki aşırı uyuşukluktur. Rutin veteriner kontrolleri herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenme konusunda en garanti çözüm yolu olurken erken teşhis ve müdahale de rahatsızlığın kısa sürede çözümü açısından önemlidir. İşte bize en büyük rol burada düşmekte olup onların hal ve tavırlarından olası sorunları anlamamız mühim bir konudur.

Evden çıkmadan ya da uzman desteği almadan da kedinizde bir sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Genelde cins kedilerin genetik rahatsızlıkları konusunda az çok bilgi sahibi olduğunuzu varsayarsak sağlıklı görünen bir kedide görebileceğiniz ani değişim ve bunun şekli sizlere farklı bir rahatsızlık yaşayıp yaşamadığı konusunda bilgi vermektedir.

Kediler tabiatları gereği kendi iç problemlerini ve sorunlarını dışarıya yansıtmayan ketum canlılardır. Bu durum genetik bir karakter özelliği olup, bağımsız ve özgür kişiliklerinden kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Kedilerin rahatsızlığını anlamada ve çözüme ulaştırmakta genelde hep geç teşhis üzücü olaylar yaşanmasına neden olmaktadır. Fiziksel ve ruhsal davranışlar sorunu bizlere gösterse de onları iyi okuyamadığımız için genelde geç kalmaktayız.

Kedilerde Sağlık ve Hastalık İşaretleri

Herhangi bir rahatsızlığı teşhis etmede el yordamıyla fiziksel muayene önemlidir. Bunu bazı ince dokunuşlarla oyun oynuyor ya da on seviyormuş gibi yaparak (evet gerçekten yine sevin) kontrol edebilirsiniz. Onu strese sokmayacak ve en uygun anı yakalamanız fazlasıyla önemlidir. Vücudunda herhangi bir şişlik ya da yumruyu fiziksel olarak bu şekilde kontrol edebilirsiniz. Ayrıca herhangi ağrıyan bir bölgeyi ise kedinizin rahatsızlık yaşaması halinde onun tepkisiyle ölçebilirsiniz.

Tüyler: Tüylerin dökülmesi, canlılığını ve parlaklığını yitirmesi soruna işarettir. Cilt sorunları ya da mantar problemi genel olarak karşınıza çıkabilecek ilk sorunlardan birisidir.

Gözler: Gözler parlak ve boş bakmamalıdır. Akıntı olması ve göz bebeklerindeki canlılığını kaybetmesi, tepki vermede güçlük çekmesi de dikkat edilmesi gereken belirtilerdendir.

Kilo: Aşırı kilo alma ve aşırı zayıf kalma sorunlara işarettir. Son zamanlarda kedinizin beslenme programı, maması ve besinlere karşı verdiği tepkileri de göz önüne alarak ortasını bulmanız ya da destek almanız gerekebilir.

Ağız ve Çevresi: Kedilerin sağlığını dış görünüş açısından gösteren en büyük olumlu duruşlardan birisi de ağız ve çevresinde herhangi bir yara ya da diş eti rahatsızlığı olmamasıdır. Ayrıca ağız kokusu da bu herhangi bir sorun olduğunu bizlere gösterebilir. Ayrıca ağzında oluşabilecek bir sorun mama yiyebilme konusunda sıkıntı yaşamasına ve iştahsızlığın baş göstermesine neden olabilir.

İştah: Kedilerin yeme rutinleri az çok bellidir. Belirli bir süre sonra zaten sizde ne kadar yediğini ve ne kadar iştahla yediğini öğreneceksiniz. Hasta kedilerin yeme oranı düşer ve çok sevdiği mama karşısında bile iştahsız tavırlar sergileyebilir. Ayrıca uzun süre su içmemesi de gözlemlenebilir.

Hareketliliğin Azalması: Kediler yavru da olsa yetişkin de olsa asla oyun saatlerini ve imkanını kaçırmak istemezler. Bu avcı ruhlu minik panterlerimizin çok sevdiği oyuncaklara ve sizin oyuna davetkar hareketlerinize cevap vermemesi de evcil dostunuzun sorun yaşadığının bir göstergesi olabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar