MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedinizin Mutlu Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

23.06.2021 11:33:40

İlgili "kedi ebeveynleri" olarak, insanlar mutlu kediler isterler ve yine de genellikle kedilerinin mutlu olup olmadığını sorgularlar. Her kedi bir birey olmasına ve insanlar gibi mutluluğu farklı şekillerde gösterebilmesine rağmen, bazı evrensel mutlu kedi ipuçları vardır. Kedinizin neşe duyup duymadığını birçok işaret size bildirir.

Vokal İpuçları

Kediler kelimenin tam anlamıyla mutlu olduklarını "söyleyebilir". Vokal kedicikler size her şeyi anlatır ve uzun süren sohbetlere katılırlar. Genel olarak, daha yüksek perdeli sesler "mutlu" iken, düşük perdeli sesler biraz hayal kırıklığı yaratabilir ve daha talepkar olabilir. Sessiz kediler mutluluğu sessizlikle ifade edebilir ve mutsuzluğu ifade etmek için daha fazla ses çıkarabilir. Kafa karıştırıcı, evet! Ama bu yüzden insanlar esrarengiz kedilerini severler!

Vücut Dili

Üzgün kedi duygularını veya memnuniyetini gösteren birçok göz, kulak, kürk ve vücut pozisyonu vardır. Örneğin, rahatlamış, halinden memnun bir kedi, ön patileri altında, kulakları önde, göz kapakları belki yarıya "uykulu" olarak dinlenebilir. Odanın karşısından bakışınıza yanıt olarak göz kırpma, mutlu bir kedi hareketidir. Gözlerin ani genişlemesi, örneğin, dolu bir yemek kasesine yanıt olarak uyarılma mutluluğu gösterebilir, ancak aynı zamanda uyarılma sıkıntısı ile de görülebilir. Mutlu kediler bıyıklarını hafifçe öne doğru tutar ve tüyleri pürüzsüz, kuyruğu rahattır.

Kendine Güvenen Bir Kedi

 Mutlu bir kedi çevresine ilgi gösterir. Evin etrafındaki yeni her şeye pençesi olan "denetçi kedi" olabilir. Ya da sadece sakince uzaktan seyredebilir. Birçok kedinin yerleşik bir yabancı tehlike varsayılanı olsa da, mutlu kedi korkudan ziyade dikkatle tepki verir. Kendine güvenen kedicikler en yüksek mutluluk oranına sahiptir.

Oyun Oynaması

Sağlıklı, iyi sosyalleşmiş yavru kediler durmadan oynarlar ve mutlu olmaktan başka bir şey bilmezler. Oynamak, mutluluğun müthiş bir göstergesidir. Kediler olgunlaşıp orta ve yaşlılığa doğru ilerledikçe, oyun aktivitesi doğal olarak azalır, ancak çoğu zaman bir düzeyde kalır. Yuvarlanan yarışlar ve kedicik güreşi maçlarından yüz hatlarının (ya da dikkat çekmek için bacağınızı veya yüzünüzü) yatıştırıcı patilerini okşamaya kadar her türlü oyun kedi mutluluğunu gösterebilir. Kediler, sevdikleri ve güvendikleri diğer yaratıklarla (ve insanlarla) oynarlar.

Yemek Yemesi 

Mutlu kedilerin sağlıklı iştahları vardır. Oh, blöf yapabilir ve sahiplerini özel ikramlar veya yiyecek sağlama konusunda eğitebilirler. Ancak birçok yönden, bu tür bir manipülasyon, birçok kedinin mutluluğunu teşvik etmek için ne kadar meşgul olduğunun bir işaretidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar