MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedim Eşyaları Tırmalıyor. Sebebi Ne Olabilir?

24.01.2023 08:19:01

Minik patili dostlarımızın eşyalarımızdan mobilyaları tırmalaması, kedi besleyen insanlar için çok rahatsız edici bir durum olmuştur. Minik patili dostlarımızın tırmalaması tek bir sebebe elbette bağlı olmayacaktır. Bu durumun birden çok sebebi olduğu gibi oldukça normal bir eylem olduğu da aşikardır. Her ne kadar insanlar tarafından rahatsız edici bir durum olarak görülse de kedi dostlarımızın içgüdü olarak yapmış olduğu bu duruma karşı onlara kızmamalısınız. Kedi dostlarımız genel olarak uysal ve sakin canlılar olsalar dahi bazen davranış bozukluğuna bağlı olarak agresif tavırlar sergileyebilirler. Bu durum piskoloji bozukluğundan kaynaklanıyor da olabilir. Kedi dostlarımızın bir anlık sinir ile eşyaları tırmaladığını görüyor iseniz önce onları nazik bir şekilde sakinleştirmeli ve daha sonrasında uzman desteği almanız çok iyi olacaktır.

Kedim Eşyaları Tırmalıyor. Sebebi Ne Olabilir?

Minik patili dostlarımızın eşyaları tırmalaması, sahipleri için birçok problem oluşturabilir. Ancak, bu sorunu önlemek için birçok yol vardır. Gelin Mihav ailesi olarak hep beraber bu konuya odaklanalım.

İlk etapta, kedi dostlarımızın tırmalama ihtiyacını karşılamak adına patili dostlarımıza uygun oyuncaklar ve tırmalama araçları sağlamalısınız. Örneğin, kedi dostlarımız için tasarlanmış tırmalama direkleri, oyuncaklar ve postlar can dostlarımızın tırmalama ihtiyacını karşılamak için çok idealdir.

Kedi dostlarımızın tırmalamaya müsait olduğu olduğu eşyaları kapatmalı ya da onların erişimini engeller hale getirmelisiniz. Örneğin, kedilerin tırmaladığı koltukları kapatabilir, perdelerin altına kilitli kapaklar koyabilirsiniz. Kedi dostlarımızı doğal davranışlarını sergilemelerine izin vermelisiniz. Kedi dostlarımızın tırmalama ihtiyacı çok ama çok doğal bir davranıştır ve bu ihtiyacı karşılamak için onlara yeterli alan ve zaman vermelisiniz.

Onlara Sevgi Gösterin

Kedi dostlarımızın tırmalama davranışını yasaklamak yerine, onları eğitmeli ve doğru davranışları öğretmelisiniz. Örneğin, minik patili dostlarımızın tırmalama direklerine ya da oyuncaklarına yönlendirmelisiniz ve onları tırmaladıkları eşyalara dokunmadan önce ödüllendirmelisiniz. Bunun yanında, can dostlarımızın tırmalama davranışının arkasında olabilecek bir sağlık sorunu olduğunu unutmamak önemlidir. Eğer kedinizin tırmalama davranışı anormal derecede artmışsa, bir veteriner hekime danışmalısınız.

Kedi dostlarımızın eşyaları tırmalamasını önlemek adına sabır, sevgi ve eğitim gerekir. Eğer kedinizi doğru şekilde eğitirseniz ve onun ihtiyaçlarını karşılarsanız, tırmalama davranışını azaltabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar