MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Tüy Dökmesindeki 5 Etkili Etken

14.01.2021 12:57:43

Evin her yerinde tüy görmeniz, kedinizin eskiye nazaran aşırı tüy dökmesi canınızı sıkıyor olabilir! Düzenli taramak ve gerekli bakımlarını yapmak bu tüy dökümünü normal seviyede tutarken bazı değişimler ve farkında olmadığımız hareketler kedilerde tüy döküm seviyesini artırabilir. Kedilerin tüy dökümünü normal ölçüde tutmak hem onun sağlığı hem de bizim konforumuz açısından önemlidir. Bunun oluşma sebeplerini tam olarak anlamamız kontrol altında tutabilmemiz açısından işimizi kolaylaştıracaktır. Bilinen ve en çok tecrübe edilmiş kedilerin tüy dökme sebeplerine madde madde göz atalım!

Stres ve Baskı Altına Hissetmesi

Kedilerin canını sıkan ve stres altına girmesine neden olan durum ya da koşullar tüy döküm hızlarını artırabilir. Sık sık saklanması, iştahının kesilmesi, kum dışına tuvaletini yapmaya başlaması gibi davranışlar böyle bir hal içerisinde olduğunu zaten gösterir. Bunun akabinde tüylerinde normalden fazla dökülme de dikkatinizi çekecektir.

Sağlık Problemleri

Kedilerin aşırı tüy dökmesinin sağlık problemi habercisi olabileceğini asla göz ardı etmeyin! Alerjik bir etki ya da parazitlerin kedilerin aşırı kaşınması ve buna bağlı olarak tüy dökmeleri artabilir. Kendini sık yalaması ve kaşıması sonucu bölgesel olarak kel kalan bölgeler olabileceği gibi tedaviye bağlı ilaç kullanımı da bunda etki gösterebilir.

Mevsimler Arası Geçişler

Kediler senenin her mevsimi tüy dökerler fakat bu durum bazı mevsim geçişlerinde hızlanır. Bu durum onların kışlık tüylerinden yazlık tüylerine geçiş yaptığı gibi tam tersi senaryoda da gerçekleşir. Kendilerini fiziksel açıdan hazırladıkları bu doğal davranış kısa süre de olsa bu geçiş evresinden normalden fazla tüy dökmelerine neden olabilmektedir. Bu dönemde üzerlerinde ölü tüylerin eve dökülmemesi açısından sık sık kedi tarağıyla taranmaları önerilir.

Yaşa Bağlı Etkiler

Yaşlanan kedilerin kendi öz bakımlarını yapma seviyeleri ve harcadıkları vakit azalır. Bu da tüy sağlığının ve kalitesinin düşmesinden son derece etkilidir. Yaşlı kedilerin bu dönemde sık sık taranması ve tüylerinin bakımı için size duydukları ihtiyaç artabilir. Göstereceğiniz ekstra ilginin geri dönüşünde dökülen tüy oranında azalmayı fark edebilirsiniz.

Kalitesiz Mamayla Beslenmesi

Tüm maddeler içerisinde en dikkat edilmesi gereken durumların başında gelir. Kedilerin mama seçme ve istemiyorum deme şansı olmadığı gibi sizin besleyici içeriklere ve onun ihtiyacını karşılayan kaliteli mama seçiminiz tüy sağlığı kadar cilt sağlığını da doğrudan etkilemektedir. Sadece karnının doyması ve aç kalmaması mama kriteri olmamalıdır. Bilindik ve kaliteli kuru mamalar tercih etmenizin yanında sunduğu besin değerlerine de mutlaka dikkat etmelisiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar