Kedilerin Tırmalama Tahtalarını Kullanmaması ve Sebepleri

14.01.2020 10:59:27

Evde bakılan, dışarıda vakit geçirmeyen, bahçeli ortamı olmayan kedilerin, belki de bizlere verdiği en büyük sıkıntı eşyaları tırmalama huylarıdır. Bu onların doğası gereği yaptıkları bir hareket olup, tırnaklarını inceltme, törpüleme ihtiyacı hissederler. Maalesef ki tırmalama tahtasının ilgi duymayan kedi dostlarımız evdeki mobilya ve koltuklarınızla çok daha fazla haşır neşir olacaktır.

Avlanmak, alanlarına işaret koymak için de genlerine işlemiş kodlar bulunmaktadır. Bunlar için ise en büyük yardımcıları tırnaklarıdır. Muhtemelen birçok kedi sahibinden duyduğunuz en büyük sorun eşyalara zarar verdikleri yönünde olacaktır. Tüm bunların yanında tırmalama tahtası almanız ve evcil dostlarımızın bunlara alışmasını sağlamak olmazsa olmazlardan birisidir. Sokaktaki kedileri gözlemlerseniz ağaç gövdelerine tırnaklarını törpüleme hareketini yapmaktadırlar. Eğer ona uygun bu ortamı sağlayamıyorsanız ya da ağaçlı bir bahçeniz yok ise eşyalarınızdan feragat etmeyecekseniz, tırmalama tahtası konusunda biraz daha faydalı bilgilere göz atalım.

Kedilerin Tırmalama Tahtasından Hoşlanmama Sebepleri

Belki sizin internetten bin bir güçlükle el emeğinizle yaptığınız bir tırmalama tahtası ya da oldukça pahalı bir modem için sipariş ettiğiniz bir ürün olabilir. Kediler karakter olarak da ilginç varlıklardır. Onlarca lira verdiğiniz oyuncağın yüzüne bakmazken, boş poşet ile hışırtısından dolayı saatlerce oynayabilir.

  • Tırmalama tahtasının boyu onun uzunluğuna göre kısa kalmış olabilir. Kediler tırnak törpülerken ayrıca esneme, açma-germe vücut hareketlerinde de bulunurlar. Kendi cüssesine ve gücüne uygun olmayan bir tırmalama tahtası maalesef 2. kez ona dokunmamasına neden olabilecektir.
  • Bulunduğu yerde sabit ve dik durmayan tırmalama tahtaları kedilerin ihtiyacını gideremez. Haliyle de kediler rahatsız hissettikleri an tekrar onun yüzüne bakmazlar. Lütfen tırmalama tahtanızın zeminde sabit kalabileceği, kediniz güç uygulamadığında onun bu gücüne dayanabilecek şekilde konumlandırmanız gerektiğini unutmayın.
  • Malzeme kalitesi fiyat aralığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu da her kedinin hoşuna gitmeyecektir. Görüntü olarak çok güzel olsalar da birbirinden farklı modellerin ortaya çıkması adına kullanılan malzemeleri değişkenlik gösterebilir. Evcil dostunuzun alacağınız tırmalama tahtasına karşı beğeni göstermemesi de bu sebeple ihtimaller arasındadır.  
  • Tırmalama tahtasını bulundurduğunuz yer de kimi zaman onun ilgisini çekmemek adına bir faktör olabilir. Onun daha çok vakit geçirdiği alanda konumlandırmanız işini kolaylaştıracaktır.

 

Kedilerin Tırmalama Tahtasını Beğenmesi

Evcil dostlarımızın yetişkin olduktan sonra tırmalama tahtası kullanmaya başlaması biraz zor ve düşük ihtimal olacaktır. Bu sebeple yavru iken sahiplendiğiniz bir kedinin ilk temel ihtiyaçları arasında bunları satın almak mühim bir konudur. Eşyalara ve mobilyalara alışmış bir kedinin ufak tırmalama tahtasıyla vakit geçirmesini beklemek biraz hayalcilik olacaktır. Ayrıca seçeceğiniz tırmalama tahtası modeli de onun buna alışması adına önemlidir. İlgisiz kedilerin dikkatini çekmek adına üzerinde ufak oyuncaklar olan modeller çok daha cazip hale gelebilir. Bu konuda onu teşvik etmek, ufak bir eğitim vermek, ne işe yaradığını ona göstermek bu konuda ilerlemenizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ayrıca ucuz ve kalitesiz bir ürün yerine oldukça hırpalanacak ve günlük kullanılacak olması, ip, malzeme, doku malzemesinin kalitesinin de ne kadar büyük öneme olduğunu gözler önüne sermektedir.

 

Tırmalama Tahtası Modelleri

1- Tırmalama Tahtalı ve Oturaklı Kedi Evi Kulübesi

Ürüne gitmek için tıklayın

 

2- Oturaklı Kedi Tırmalama Tahtası 55cm

Ürüne gitmek için tıklayın

 

3- Kedi Tırmalama Tahtası 55cm

Ürüne gitmek için tıklayın

 

4- Tırmalama Tahtalı Kedi Evi

Ürüne gitmek için tıklayın

5- Oyuncaklı Ahşap Tırmalama Kedi Tırmalama Tahtası

Ürüne gitmek için tıklayın

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar