MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin sesleri neden kısılır ve nasıl geçer? Evde tedavi edilebilir mi?

6.05.2022 17:16:01

Kedilerin sesleri neden kısılır ve nasıl geçer? Evde tedavi edilebilir mi?

Evcil hayvanımızın sesinin kısılması veya çatallaşması bazen bize onun sağlığıyla ilgili sinyaller veriyor olabilir. Kedinizin her zamanki miyavlamalarını gözlemlediğinizde eğer bir farklılık seziyorsanız veterinere başvurmanızda fayda var. Bunu yapmadan önce buna neden olabilecek şeyleri gözlemlemeli ve evcil hayvanınızı muayene ettirirken bunları veterinerinizle paylaşmalısınız.

Sağlık sorunlarının dışında kedinizin geçirmiş olduğu herhangi bir ameliyat ya da yaşamış olduğu bir streste buna sebep olabilir. Bunun dışında kediler sahiplerinden uzak kaldığı zamanlarda çok fazla miyavladıkları için bu seslerinin kısılmasına veya çatallaşmasına neden olabilir. Bazı evcil hayvanlar elektrik süpürgesi gibi gürültü ev aletlerinden rahatsız olabilir ve tıslayıp hırlayarak kendilerini savunmaya geçebilirler. Bu tür gürültülü aletleri onların olmadığı ortamlarda çalıştırmak daha iyi olacaktır.

NE YAPMALIYIM?

  • Kedinizi yıkadıktan sonra tüylerinin iyice kuruduğundan emin olmanızda ve soğuk alacakları yerlerden uzak tutmanızda fayda var.
  • Minik patili dostunuza sıcak ya da soğuk içecekler vermemekte bu durumun oluşmasını önleyecektir.
  • Baharatlar kedilerin boğazını tahriş edeceğinden mama seçerken bunu göz önünde bulundurmak iyi olacaktır.
  • Eğer kedinize viral yollardan bir hastalık geçtiğinden eminseniz ona gerekli aşıları yaptırmanız gerekir.
  • Kedinize veterinere hemen götürmeyecekseniz ona vitamin ve mineral takviyeleri içirebilirsiniz.
  • Boğazını tahriş etmeyecek yumuşak besinler vererek ona yardımcı olabilirsiniz.
  • Üç ya da dört günden fazla süren hastalığa bağlı ses kısıklığı insanlar için tehlikeli olduğu gibi hayvanlar içinde tehlikeli olabilir ve böyle bir durumla karşılaşıldığında vakit kaybetmeden veterinere başvurulmalıdır.
  • Veterinerin uygun gördüğü tedavi yöntemleri düzenli bir şekilde uygulayarak bu durumun önlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kedilerde ses kısılmasının dışında bazen ses kaybı gibi durumda görülebilir. Bunun nedenleri arasında solumuş olduğu duman ya da toz, boğazına takılmış olabilecek herhangi bir nesne, hipertitoidizm veya boğazında büyüme gösterilebilir.

Eğer kediniz kısa süreli bir ses kaybı yaşıyorsa bu durumda endişelenmenize gerek yok fakat bu durum uzun sürdüyse buna neyin sebep olduğunu doğru bir şekilde öğrenmek için koşulları doğru bir şekilde gözlemlemeli bu konuda yetkili bir veterinere başvurmalısınız.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar