MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Dişleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

9.09.2023 00:10:18

Kediler avcıdır ve çok güçlü dişlere ihtiyaç duyarlar. Evdeki kedi dostlarımız kendi yemeğini bulmak zorunda olmasa bile, mükemmel dişler genel sağlıkta önemli bir rol oynar. Yanlış şekillendirilmiş dişler komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle kedinizin diş durumunu düzenli olarak kontrol etmeniz çok önemlidir. Kediler dişlerini birkaç aşamada değiştirirler. Süt dişlerini kalıcı dişler takip eder, kedilerde yaşa bağlı diş kayıpları normal kabul edilir.

Kedi dişleri: Bir kedinin kaç dişi vardır?

Kedilerde diş değişimi üç aşamaya ayrılır. İlk iki diş evresi yavru kedilik döneminde ortaya çıkarken, 3. evre ancak ilerleyen yaşla birlikte başlar. Yavru kedilerde dişler ve çeneler birkaç hafta içinde değişir. Yavru kediler doğumdan sonra dişsizdir. Diğer memelilere benzer şekilde, süt dişleri yaşamın ikinci ila üçüncü haftasına kadar gelişmez.

Kesici dişler genellikle ilk dişlerdir. Kalan dişler ve azı dişleri yaklaşık bir hafta sonra takip eder. Yaklaşık sekiz haftalıkken, yavru kedinin süt dişleri tamamlanmıştır. Yavru kedinin artık 26 dişi olur. Bu evrede minik kediyi annesinden ayırmanın ve katı mamaya geçmenin zamanı gelmiş demektir.

Kedide diş değişimi: doğru dişlerin zamanı

Kediler yetişkin dişlerini dört ila altı haftalık olduklarında alırlar. Süt dişleri, kedilerde nispeten hızlı bir şekilde kalıcı dişlere yol açar. Dişlenme ilerledikçe, kafatası ve çene oranları da gelişir. Bir kedinin diş değiştirmesinin ne kadar süreceği büyük ölçüde cinse bağlıdır. Ayrıca yavru kedilerde süt dişlerinin tamamı aynı anda düşmez. Dişlerin değişimi birkaç hafta sürebilir. Ancak yaşamın yedinci ayına kadar dişlerin değişimi tamamlanmış olmalıdır. Bu evrede kedinin artık 28 dişi olacaktır.

Yaşa bağlı diş kaybı

Yaşlı kedilerde doğal diş kaybı nadir değildir. Ev kedisi olarak bakılan kedilerin genellikle eksik diş sorunları daha az olur. Ağız ve boğaz bölgesi hastalıkları, tartar veya diş eti iltihabı sebep ise bu durum sıklıkla sağlık sorunlarına yol açar. Bu nedenle, kediniz için düzenli diş bakımı önemlidir.

Kedinizin diş değiştirmesine bu şekilde yardımcı olabilirsiniz

Dikkatli bir gözlemci olarak, kedinizin daha fazla salya salgılaması gerçeğinden kedinizin diş değiştirmeye başladığını anlayabilirsiniz. Bazen başını yana yatırmak ve diş etlerini yalamak, yavru kedinizin diş değiştirdiğinin açık bir göstergesidir. Bazı kedi yavruları burunlarını nesnelere dikkat çekecek şekilde sürerken, diğerleri nesneleri dikkat çekecek şekilde hissetmeye çalışır. Nadiren, yavaş yemek diş değişiminin bir işareti olabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar