MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedileri Bu Kadar Atletik ve Hareketli Yapan Durum Nedir?

24.09.2020 10:34:04

Bu dostlarımızın yıllar yılı gelen evcilleşme süreci kimi zaman bu canlıların doğada çok zeki ve güçlü bir yırtıcı hayvan olduğu gerçeğini unutmamıza neden olabiliyor. Dikkat ederseniz evdeki dostunuz da dolapların tepesinden, en umulmadık tezgahların tepesine adeta düz yolda yürüyormuşçasına çıkabiliyor.  Her şeyden önce esnek ve her alana uygun bir fiziksel yapıları var. Bu konuya daha sonra eğileceğiz. Ayrıca bizlerin göremediği fakat onların ustaca kullandığı çok gelişmiş duyu reseptörleri de adeta bir süper kahraman gibi mevcut.

Keşif istekleri, bilinmeyeni merak etme, imkânsız dediğiniz yerlere tırmanma istekleri fiziksel yeteneklerinin de üst düzey olmasıyla bizleri hayretler içerisine sürüklüyor. Bunun en büyük sebebi ise atletik fizikleri, hayal edemeyeceğimiz kadar yüksek duyu güçleri ve iç güdüsel olarak buna programlı olmalarıdır.

Kedilerin Fiziksel Olarak Bu Kadar İyi Olma Nedeni

Kedilerin omurga yapısı kuyruk yapısına bağlı değişkenlik gösteriyor olsa da 50'den fazla omurdan oluşur. Bu kemik ve omur yapısı onlara ekstra hareketlik kazandırırken çevikliği de beraberinde getiriyor. Vücut dönüşleri ve hareketlerini çok daha iyi organize eden bu hayvanların omurga bölgesi bizim 2 katımız kadar dönüş ve manevra yapabiliyor. Bu bir yetenek olmakla birlikte kedilerin de bunun hakkını verdiklerini düşündüğümüzde neden bu kadar üst düzey avcılar olduklarını anlayabiliyoruz.

Tüm bu fiziksel yapıya ek olarak pati ve ayak yapısından bahsetmezsek de olmaz. Tırnaklarını patilerinden istedikleri zamanla kas yapısıyla kolaylıkla çıkartabildikleri gibi yüksek yerden iniş sırasında patileri, inişin şiddetini dengeleyebilir. Kedilerin hiçbir zaman sırt üstü düşmediğinin sebebi de biraz bundandır. Parmak uçlarında yürüme yetisine sahip bu hayvanların çok sessiz bir avcı olmalarını da bu şekilde açıklayabiliriz. Onlara esnekliğin yanında, dar alanda ustaca geçişler yapabilmesini bu fiziksel bütünlük sağlamaktadır.

Güçlü Duyusal Destek

Sadece fiziksel özelliklerle kedilerin esnek ve çevik yapısını açıklamak yeterli kalmayacaktır. Başarılı bir avcı ya da sporcu zaten fiziksel kaliteyle %100 başarıya ulaşamaz. Bunun yanında duygu ve duyularını birleştirmelidir. Yeteneklerini fiziksel özellikleriyle birleştiren kedilerde çok dikkat etmesek de patiler titreşimleri algılayabilir. Ayrıca vücut ısılarını kontrol etmede de bu kısımlardan yardım alırlar. Tüyleri yaz ve kışları vücut sıcaklığını kontrol etmede fazlasıyla yardımcıdır. Bu nedenle her türlü mevsimsel şartlara uyum sağlamakta güçlük çekmezler. Bıyıkları ise yön duyguları ve hareket esnasında çevreyi kolaçan eden adeta birer antendir. Geceleri üst düzey görüş ise karanlıkta dahi görüyor gibi hareket etmelerine olanak sağlar.

Kedilerin son derece atletik ve hareketli olması ev ortamında onları kısıtlarken çok zor durumlara düşmenize neden olabilmektedir. Ulaşmalarını istemediğiniz yerleri ya da odaları onlara yasaklarken 2 kez düşünmeli ve onları kısıtlarken ne kadar usta oldukları göz ardı etmemelisiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar