MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerdeki Pire İnsanlara Geçer mi?

3.06.2023 09:44:28

Can dostlarımızdan bir tanesi olan ve ortak hayatlarımızı paylaştığımız kediler, yaşamımızın her alanında olduğu gibi bazı zorlukları da beraberinde getirebilmektedir. Bu durum arasında kedilere bakan kişilerin yaşamış olduğu en büyük sorun ise piredir. Sık tüylerin ve sıcak ortamı ideal yaşam alanı oluşturduğu pireler için kedi dostlarımızın vücutları en uygun yerdir. Bu durumda kedi dostlarımızın daima bu tehdit ile karşı karşıya kalabileceğini unutmamanız gerekebilir. Elbette bu durumda sürekli bizlere de sorulan "kedimden bana pire bulaşır mı?" sorusu oluyor. Kedi dostlarımızda yaşadığı gibi bu pireler bizlerin üzerinde ya da evimizde yaşayabilme olasılığı var mı? Peki, pire sorununu ortadan kaldırmak tam anlamıyla mümkün mü? İşte tüm cevaplar Mihav'ın bu içeriğinde...

Evden Hiç Çıkmayan Kedimde Pire Olabilir mi?

Pireler, köpek ya da kedi gibi canlılar sayesinde hayatta rahatlıkla kalabilen parazit oldukları bilinmektedir. Sık tüylere ya da sıcak bir deri üst yüzeyine sahip olabilen neredeyse tüm hayvan dostlarımızda yaşayabilen pirelerin en fazla görüldüğü canlı ise kedi dostlarımızdır. Sokaktaki popülasyonları epey fazla olan kedi dostlarımız, pireler için oldukça uzun ömürlü yaşam alanı anlamına gelmektedir. Kedi dostlarımızın direkt olarak kanını emerek beslenirler. Çok hızlı ürerler. Yaşam alanları daraldığı vakit bir kedi dostumuzdan diğer bir kediye kolayca atlayabilir. Kedi dostlarımızı çok sık şekilde dışarı mı çıkarıyorsunuz? Farkında olmadan pirelerin yaşamış olduğu alanda vakit geçiren bir kediniz varsa bu durumda kedi dostlarımız için de risk var demektir. Eğer sizler de kedi dostunuzu hiç dışarı çıkarmıyorsanız risk genele göre biraz daha düşük olabilse de asla imkansız değildir. Eğer eviniz zemin katta ise veya pirelerin ulaşabileceği yüksek giriş kat gibi bir alanda ise kedi dostlarımız pire tehditine karşı bir şey yapamayabilir. Pireler kısa sürede olsa giyisi ve ayakkabı üzerinde dahi yaşayabilir. Bu sebeple kedi piresini siz anlamadan eşyalarınız ile birlikte evinize taşıyabilirsiniz.

Kedideki Pire İnsanda da Yaşayabilir mi?

Az önceki başlıkta belirttiğimiz üzere pirelerin yaşayabilmesi adına iki önemli koşul vardır. Bunlar sabit vücut sıcaklığı ve sık tüylerdir. Biz insanların üzerindeki tüyler, kedi dostlarımızda olduğu gibi vücut sıcaklığını yüksek ya da aynı derecede tutabilecek kadar sık ve uzun olmamakla birlikte kedi piresi insan vücudu için yaşamaya uygun değildir. Ancak pireler size geçtiği durumda kanınızı emmek amacı ile sırabilir ve birkaç kez ısırdıktan sonra kaşıntı ya da kızarıklık da meydana gelebilmektedir. Evinizde pire olduğunu düşünüyorsanız derhal ilaçlatmalısınız.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar