MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Yuvarlak Kurtlar ve Tedavileri

29.06.2021 11:45:43

Kedileri enfekte eden iki tür yuvarlak solucan vardır; Toxocara cati ve Toxascara leonina. Her ikisi de yuvarlak, en fazla dört inç uzunluğunda ve beyaz ila soluk kahverengi renktedir (spagetti eriştelerine benzerler). Toxocara cati, insanlarda sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Kedilerde Yuvarlak Kurtların Belirtileri

Yuvarlak kurtların yumurtaları, bir dışkı örneğinin rutin kontrolünde mikroskop altında tespit edilir (test işlemine dışkı yüzdürme denir). Yuvarlak kurt türleri arasındaki farkı yumurtalarının görünümüne göre söylemek mümkündür. Tabii ki, yetişkin yuvarlak solucanlar kusmuk veya dışkıda göründüğünde, teşhis basit ve hızlıdır. Yuvarlak solucan enfeksiyonu için tıbbi terim askariazistir.

Yuvarlak kurtlar (her iki tür) aşağıdaki belirtilerden herhangi birini üretebilir, ancak belirtiler yalnızca ağır enfeksiyonlarda ortaya çıkabilir:

  • Kilo alamama veya kilo vermeme
  • Göbekli görünüm
  • Kusmuk veya dışkıda yetişkin solucanlar (genellikle yavru kedilerde)
  • İshal
  • Akciğerler yoluyla larva göçü nedeniyle öksürük

Nadiren, çok ağır enfeksiyonlar bağırsakların tıkanmasına yol açabilir, bu da yavru kediyi kusma ve uyuşukluk ile çok hasta eder ve başlıca semptomlarıdır.

Yuvarlak Solucan Türleri

  • Toxocara cati, özellikle yavru kedilerde larvaları anne sütü ile yutabildiği için yaygın olarak görülür. Hem yetişkin kediler hem de yavru kediler, Toxocara cati ile enfekte olan kemirgenler veya böcekler veya solucanlar gibi diğer taşıyıcıları yemenin bir sonucu olarak yumurtaları da alabilirler. Yumurtalar daha sonra kedinin sindirim sistemi içinde larvalara dönüşür.

  • Toxascara leonina çok daha az yaygındır ve daha çok yaşlı kedilerde ve köpeklerde görülür. Toxascara leonina'nın insanları enfekte etmesi nadirdir.

Kedilerde Yuvarlak Kurtların Nedenleri

Kediler yuvarlak kurt larvalarını çeşitli şekillerde alırlar: anne sütü yoluyla, yumurtaları yiyerek veya yuvarlak kurt larvaları taşıyan böcek veya kemirgen gibi başka bir organizmayı yiyerek.

Bu sefer yediklerini yuttuktan sonra larvalar bağırsaklarda yetişkin yuvarlak solucanlar haline gelir. Bunlar dışkıyla geçen çok sayıda yumurta üretir. Yumurtalar ancak ortamda iki-dört hafta sonra bulaşıcı hale gelir. Yumurtalar dayanıklıdır ve aylarca veya yıllarca bulaşıcı kalabilir.

Bazen larvalar, uyku durumuna girdikleri karaciğerde göçlerini durdururlar. Bir de hamile larvalar yeniden etkin hale gelir ve larvalar doğumdan sonra sütüne edilebilir, o zaman da kedi yavrularına bulaşabilir. Özellikle Toxacara cati yuvarlak kurtlarının, yavru kedileri enfekte etmede onları çok etkili kılan bir yaşam döngüsü vardır.

Tedavi

Tedavi, ilgili yuvarlak solucandan bağımsız olarak aynıdır. Yuvarlak solucanları tedavi etmek için kullanılabilecek birkaç ilaç vardır ve veterineriniz kediniz için doğru olanı seçmenize yardımcı olabilir.  Onlar olgun olarak kalan larva ile başa çıkmak için üç haftalık aralıklarla tekrarlanması gerekir böylece İlaçlar sadece, yetişkin yuvarlak solucanları etkileyecektir. Gerekli tedavilerin sayısı, veterineriniz tarafından değerlendirilecek olan kedinin yaşına ve durumuna bağlı olacaktır.

Hamile bir kediniz varsa, anne ve yavru kedilerin solucanlarını giderme konusunda tavsiye almak için veterinerinize danışın. Kalp kurdu ve parazit kontrolü için tasarlanan aylık ilaçların çoğu, solucanlardan arındırıldıktan sonra, yuvarlak solucan enfeksiyonlarını sürekli olarak önleyecek ilaçlar içerir bu seçenekler veterinerinizle tartışılabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar