MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde İshal Sebepleri ve Tedavisi

28.09.2021 10:03:48

Kedilerde İshal Sebepleri ve Tedavisi

Kedilerimizin sağlık durumunu anlayabileceğimiz büyük bir faktör dışkılarıdır. Kedimizin sağlık durumunun iyi veya kötü olduğunu dışkılarından anlayabiliyoruz. Bu durumdan dolayı kedilerimizin kumunu temizlerken gözlem yapmak faydamıza olacaktır.

Kedilerde İshal Nedir?

İshal genellikle artan miktar ve sıklıktaki gevşek bağırsak hareketleri olarak ifade edilir. Besinlerin, elektrolitlerin ve suyun bağırsaktaki emiliminin azalması ile birlikte dışkının bağırsak içerisinden çok daha hızlı hareket etmesinin sonucunda ishal meydana gelir. İshal tek başına bir hastalık olarak ele alınmamalı bir sağlık sorununun belirtisi olarak gözlemlenmelidir. İshale neden olabilecek pek çok farklı durum vardır.

Kedimin İshal Olduğunu Nasıl Anlarım?

Normal şartlarda tuvalet eğitimi olan kedinin aniden evinizin veya iş yerinizin her hangi bir yerine kazara tuvalet yapmaya başlarsa ve dışkının kıvamı daha sıvıysa ishal olduğunu söyleyebilirsiniz. Kedi ishal olsa da tuvaletini kullanmaya devam edebilir bu durumda ishalin fark edilmesi daha zor olur. Kedilerde ishali anlamak için kedinin arka kısmındaki tüylere bakabilirsiniz. İshal durumunda bu bölgede lekelenmeler olacaktır. Sağlıklı bir kedinin dışkısının nasıl olması gerektiği bellidir. Dışkı renginin koyu kahverengi olması ideal kabul edilir. Dışkının bir miktar kokması normal olsa da çok kötü kokmaması gerekir.

Tedavisi Nedir?

Birçok sebebi olabilir bundan dolayı kesin çözümler söyleyemiyoruz. Ancak bazen ishal kısa süreli olur belki de siz farkında olmadan bu durum kendiliğinden düzelir. Uzun süreli ishal durumlarında eğer 48 saatten az bir süre sürüyor ise panik yapacak bir şey yok ancak 48 saatten fazla süren ishal durumlarında hemen veteriner hekiminize başvurun. Doğru tedavi ile sizlere yol göstereceklerdir.

Kediler Neden İshal Olur?

Tek bir sağlık sorunu olarak ele alınamayan ishal başka hastalıkların da habercisi olabilir. Bundan dolayı net bir cevap vermek mümkün değildir. Kedinizi veteriner hekime götürüp doğru incelemeler ile net sağlık sorununa ulaşabilirsiniz.

Kediler İshal Olduğunda Yapılmaması Gerekenler

Kediler ishal olduğunda insanlarda bağırsak florasını düzenlemesi için kullanılan yoğurt gibi besinlerin kesinlikle kedilere verilmemesi gerekir. Çünkü kediler yoğurt gibi süt ürünlerini doğru şekilde sindiremeyebilirler ve yoğurt tüketimi kedinin sorununun daha fazla artmasına neden olabilir. Veteriner hekime danışmadan ani bir beslenme ve mama değişimi de bu dönemde yapılmamalıdır. İshal önleyici ilaçların kedilerde veteriner hekimlere danışılmadan kullanılmaması da çok önemlidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar