MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Göz Damlası Kullanılır mı?

19.04.2022 21:42:06

Özellikle yavru kedilerde yaşanan göz iltihabı sorunları tedavi edilmemesi halinde görme kaybına kadar gidecek sonuçlara neden olabilir. Alınacak erken önlemler sevimli dostunuzun sorununun kısa sürede sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşmasını sağlar. Kedilerde göz damlası zararlı mı hastalıkların giderilmesinde yarar sağlar mı? Kedilerde de aynı insanlarda olduğu gibi göz damlası kullanılabilir.

Kedilerin Gözlerinde Akıntı Olması Halinde Ne Yapılabilir?

Bu sorun kedi sahiplerinin sık yaşadıkları bir durumdur. Bebeklerde olduğu gibi yavru kedilerde de özellikle mevsim geçişlerinde bulaşıcı mikroplar göze yerleşerek akıntı, kızarıklık ve ağrı gibi sorunlara neden olabilirler.

  • Bir kere veteriner hekim tarafından verilmiş göz damlaları ihtiyaç halinde eczanelerden temin edilerek kullanılabilir.

Sabah ve akşam saatlerinde günde iki kere tek damla şeklinde uygulanacak olan göz damlaları yaşanan sorunların kısa vadede ve kalıcı olarak çözümünün gerçekleşmesini sağlayacaktır. Kedi sahiplerinin kafasını kurcalayan kedilerde göz damlası zararlı mı sorusunun cevabı kesinlikle hayırdır.

Evde Yapılacak Müdahaleler

Kedi severler çantalarında dolaştırdıkları steril göz damlalarını sokak kedilerine de rahatlıkla uygulayabilirler. Göz sorunları kedilerde çok sık rastlanan ve tedavi edilmemesi halinde istenmeyen şekilde sonuçlanan sağlık sorunlarının başında yer alır.

  • Evde uygulanabilecek bir diğer müdahaleyse ılık çayla pansuman yapmak olacaktır.
  • Çayın içinde bulunan etken maddelerin göz sorunlarına karşı olumlu etki gösterdiği bilinmektedir.
  • Ve asla unutmamalısınız ki hiçbir şekilde kesinlikle veteriner hekim müdahalesi olmadan işlem yapmamalısınız. Bu kediler için çok zararlı olabilir.

Bir parça pamuk eşliğinde yapılacak göz temizliği ardından her iki göze de damlatılacak bir damla ilaç kısa sürede sonuç alınmasını sağlayacaktır. Göz enfeksiyonlarının son derece bulaşıcı olması kedinin sağlam olan gözüne, yavrularına veya evdeki diğer canlılara bulaştırmasına da neden olabilir.

Göz Enfeksiyonlarında Temizlik Esastır

Göz sorunlarının ihmale gelmeyeceği bilinmeli ve yaşanan enfeksiyonlarda tıbbi müdahalenin geciktirilmemesine dikkat edilmelidir. Kedilerde göz damlası zararlı mı olur diye endişe ediyorsanız işe ilk olarak ılık çay pansumanıyla başlayabilirsiniz. Çikolata ve gofret gibi şekerli gıdaların kediler için son derece zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Pek çok bilinçsiz kişinin yaptığı uygulamanın aksine ödül olarak verilecek şekerlerin kedilerde körlüğe kadar gidecek göz sorunlarına neden olabileceğinin de bilinmesi gereklidir.

Asla unutmamalısınız ki hiçbir şekilde kesinlikle veteriner hekim müdahalesi olmadan işlem yapmamalısınız. Bu kediler için çok zararlı olabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar