MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Cilt Alerjileri ve Beslenmenin Etkisi

5.06.2020 13:01:37

Evcil dostlarınızı kendilerini normalden fazla kaşıyor ve buna ek olarak bu bölgeleri yalıyorsa birtakım alerji problemi yaşıyor olabilir. Kediler de fazlasıyla hassas canlılar olması ve kronik olarak bazı durumlara karşı reaksiyon gösterebilir. Bunun nereden kaynaklandığını bulmanız zor olabilir fakat belirtilerini rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Kedilerin Gösterdiği Alerjik Belirtiler

Alerjik sorunun kendini belli ettiği en ciddi sorun kedinizin cildi olacaktır. Sıkıntı yaşayıp yaşamadığını gösteren en önemli gösterge olmakla birlikte onun vücuduna dokunduğunuzda farklı bir hissiyat almanız da olasıdır. Dikkat etmeniz gereken diğer belirtilerin başında cilt üzerinde iltihaplı duran kısım ve kızarıklık fazlasıyla dikkat çekecektir. En sık problem çıkan bölgeler ise yüzünde, başında, karnında ve uyluk kesimlerinin dış kısmında görülmektedir. Aşırı kaşınmanın yanında derisi üzerinde yara yapabilecek kadar aralıksız kaşıma sürelerine denk gelebilirsiniz. Alerjisi olan kedilerde rahatsızlığını giderme ihtiyaçlı kendini yalama süresi ve aralığı da fazlasıyla artmaktadır. Müdahale edilmediği ve tedaviye başlanmadığı taktirde kedinizin belirli kesimlerinde kel kalmış bölgeler ve tüylerin azar azar dökülmesi görülecektir.

Kedilerin cilt alerjisi yaşamasına neden olabilecek sebepler belli olsa da tedavi süreçleri biraz zaman alabilir. O sebeple bu tip bir soruna yakalanmamak için gerekli tedbirleri almanız önemlidir. Tedbirleri almadan önce de bu alerjiye nelerin sebep olabileceğini kısaca sayalım. Ve ana konumuz olan beslenmenin önemine geçelim. Kısaca kedilerin gösterdiği alerjik belirtilerin sebepleri 3 farklı şekilde olabilir. Bunlar; pire, kene gibi parazitler, çevredeki kedinize alerji yapan dış etkenler ve yanlış beslenme programı.

Beslenmenin Kedinizin Üzerinde Alerjiye Etkisi

Beslenme şekilleri ve içeriği kedilerin sağlıklı büyümesi gelişmesi ve yaşamasında direkt olarak ana kriterdir. Organları başta olmak üzere deri ve cilt sağlığını doğrudan etkiler. Aşırı hassas ve kronik olarak rahatsızlığa yatkın kedilerin veteriner kontrolünde özel tip mama seçimi fazlasıyla önemlidir. Birçok kedi kuru mama markası bu tip hassaslıklara karşı özel içeriklere sahip mamalar üretmektedir. Cilt sağlıklarının korunması ve gelişimlerini destekleyen bu tip mamaların kedilerin alerjik reaksiyon yaşamalarının önüne geçmesi planlanır.

Bu mamaların genel olarak içeriği hazırlanırken kolay sindirilebilir protein ve karbonhidratlar kullanılır. Ayrıca cilt reaksiyonlarına karşı içeriğinde biotin, niasin ve pantotenik asitleri kontrol etmeye yardımcı Omega3 gibi kaliteli yağ asitleri içerebilir. Bunlar cildin kurumasını önler ve tüylerin çok daha kaliteli büyümesine destek olur. Herhangi alerjik bir reaksiyon gördüğünüzde kedinizin gerekli tedaviyi alması konusunda geç kalmadan uzman bir veterinere görünmeniz en akılcı yol olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar