MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Tuvalet Kabının İçinde Neden Oynar?

18.10.2023 13:36:25

Kedilerin gariplikleriyle ünlüdür. Belki de her kedi sahibinin ya da kedilerle vakit geçirmiş kişilerin farklı anıları vardır. Ama konumuzun başlığı ve dikkat çeken konulardan kedilerin tuvalet kaplarının içerisinde oynama ve dışkılarıyla oyuncak gibi oynaması başka dikkat çekici bir konudur. Bu duruma defalarca kez şahit olmuş olabilirsiniz. Genelde endişe verici bir durumdur. Kedilerin kendi pislikleriyle oyun yapması onlar açısından normal bir davranıştır.

Kedinizin Dışkısıyla Oynaması Nasıl Önlenir?

Kedilerin dışkısıyla oynaması genelde yavru kedilerde sıklıkla görülmektedir. Sert ve kuru formadaki kakaları dokundukça hareket ederek sağa sola yuvarlanması onlara oyun gibi gelmektedir. Özellikle yavru kedilerin her şeyi keşfetme istekleri ve yepyeni dünyada her şeyin onlara ilgi çekici gelmesi dakikalarca dikkatini buraya vermelerine neden olabilmektedir. Tabi ki hijyen açısından ve sağlık açısından bu durumun son derece uygunsuz olması bizlerin de müdahalesini kaçınılmaz hale getirmektedir. Zamanla onu uyararak ve ihtiyacını gördükten sonra uzaklaştırarak bu davranışı alışkanlık haline getirmelerinin önüne geçebilmekteyiz. Bu tip durumların en azından alışkanlık haline gelmeden önüne geçmek için dostunuzu kedi oyuncaklarına alıştırarak dikkatini ve odağını oraya vermesini alışkanlık haline getirmelisiniz. Vakit geçirmekten hoşlandığı ve keyifle peşinden koşturabildiği oyuncağı olan kediler burada oyun oynama ihtiyacı pek hissetmezler. Çünkü bu tip davranışlar genelde yavru iken kazandırılmalı ve yetişkin olduğunda tuvalet ihtiyacını giderdiği gibi oradan ayrılması gerektiğini öğrenmiş olacak şekilde yetiştirilmiştir.

Kum Kutusunun Yerini Değiştirin; Kum kabının bulunduğu noktadan mutsuz kediler hem tuvaletinin içinde dışkısıyla oynayabilir hem de dışkısını kum kabının dışına atabilir. Karanlık, sessiz ve ev sakinlerinin fazla geçmediği noktaları konumlandırma açısından göz önüne alın.

Kumun Tipini ve Miktarını Değiştirin; Belki de tuvalet kabındaki kum miktarı yetersiz olabilir, mutlaka kum eklemesi yapın. Bazı kediler kedi kumunun tipini beğenmeyebilir. Bu durumda sizi protesto ederek dikkatini çekmeye çalışıyor bile olabilir.

Tuvalet Kabının Temiz Olmaması; Kediler belki de hayvanlar aleminde temizliğe en düşkün canlılardır. Tuvalet kabının içerisinin pis olması ve rutin olarak temizlememeniz nedeniyle tepkisini tuvalet kabının dışına kakasını atmasıyla ve salonun ortasıyla gösteriyor olabilir!

Tuvalet Kabının Yetersiz Olması; Yavru iken ona uygun olan büyüklükteki tuvalet kabı belki de onun cüssesine uygun olmayıp, ihtiyacını gidermesinde ona sıkıntılar çıkarıyor olabilir. Bazen kediler üstü açık tuvalet kaplarını tercih ederken bazı kedilerin mahremiyet duygusu ağır basabileceği gibi kapalı tuvalet kaplarında daha rahat ihtiyaçlarını giderebileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar