MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Sürekli Kendini Yalıyor?

6.09.2023 02:06:10

Kediniz doğal olarak tüylerini temiz tutmaya çalışır ve bazen uyanık olduğu saatlerin %50'sini kendini temizleyerek geçirir. Ancak bazen davranışları aşırı bakıma yol açabilir. Kediniz sürekli kendini temizliyor mu?

Kedi sürekli kendini temizlemeye çalışıyor

Kompülsif kedi bakımı, kediniz tüylerini aşırı bir şekilde yalayarak cilt enfeksiyonlarına, yaralara veya dökülmeye neden olacak kadar kendini aşırı temizlemeye başladığında ortaya çıkar. Aşırı durumlarda, bir kedi deri parçalarını ısırmaya bile başlayabilir. Kediniz kendini kompulsif bir şekilde yaladığında, çoğunlukla bunu hasarlı deriden veya benekli kürkten görürsünüz. Kedinizin takıntılı ve aşırı derecede bakım yaptığının bir başka işareti de kanepedeki tüy tutamlarıdır.

Kedilerde Kompulsif bakımın nedenleri nelerdir?

Kompülsifin ilk ana nedeni davranışsaldır: Kediler stresi hafifletmeye çalışırken sürekli kendilerini yalarlar ("psikojenik yalama alopesi" olarak da bilinir). Tıbbi bir neden, kedilerde cilt alerjileri veya cilt parazitlerinin ortaya çıkmasıdır.

Stres giderme mekanizması olarak kompulsif temizlik

Sizin için çok açık olmayabilir ama ev ortamında beslemiş olduğunuz can dostunuz oldukça stresli olabilir. Kedinin ruhunda dikkat etmeniz gereken birkaç stres etkeni vardır: Kediler için en büyük stres etkeni diğer kedilerdir; çok kedili bir ev veya mahalledeki diğer kediler. Kediler doğası gereği yalnızdır ve diğer kedilerle sosyalleşmeyi çok stresli bulabilirler. Ancak bu her zaman diğer kedilere karşı aşikâr bir saldırganlık olarak kendini göstermez: Kediniz sürekli olarak kendini yalıyor mu? Bu aynı zamanda kedinizin stresle mücadele ettiğinin de bir işareti olabilir.

Bir kedi için en stresli olaylardan bazıları şunlardır:

  • Yer değiştirme
  • Yeni mobilya
  • Yeni aile üyeleri
  • Yeni planlama

Yaşam tarzınızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce kedinizin etkilenip etkilenmeyeceğini düşünün. Bu nedenle, kedinizin takıntılı bir şekilde temizlik yapmasını önlemek için sizin ve kedinizin günlük yaşamına alışılmış bir rutin oluşturduğunuzdan emin olun.

  • Tutarlılık sunun
  • Rahat bir saklanma yeri yaratın
  • Kedinizle oynayın
  • İlaç tedavisi gerekirse uygulatın

Değişiklik ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, her zaman kedinizin nasıl tepki verdiğine dikkat edin. Bazı durumlarda, kediniz için mümkün olduğu kadar çok şeyi sabit tutmak iyi bir fikirdir. Örneğin, düzenli beslenme programınıza, aynı yere ve aynı kâseye sadık kalın; kediniz muhtemelen sizin biraz istikrarınızı takdir edecektir. Ancak diğer durumlarda, yavaş yavaş farklı çevresel değişiklikleri deneyebilir ve kedinizin bunlara nasıl tepki verdiğini görebilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar