MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Mırıldanırlar? Kedi Mırıldanma Sebepleri

20.12.2021 14:11:05

Kediler niçin mırıldanırlar? sorusu en çok aranan konulardan birisi haline gelmiştir. Mırıldanma sesi kedilerde duyduğumuz en yaygın seslerden biridir. Kediler mırıldanma olarak adlandırdığımız bu sesi gırtlak ve diyafram kasları ile aralıklı sinyaller şeklinde bu sesi üretebilmektediler. Kediler nefes alıp verirken belirli bir düzende 25-150 arasında değişen frekanslarda mırıldanırlar. Peki bu sevimli dostlarımız neden mırıldanır hiç düşündünüz mü? Bu konu hakkında aklımıza ilk önce gelen kedilerin mutlu olduğunda mırıldandığıdır. Evet kediler sevindiği zaman mırıldanır. Okşandığı, yemek verildiği ve sahibi bulunduğu zamanda mırıldanır. Kış aylarındayken sobanın yanında uzanıp ve iyice ısındıkları zaman keyiflenerek aynı sesi çıkarırlar. Kediler sürekli duyduğumuz ve mırıltı olarak adlandırdığımız bu sesi sadece mutlu olduklarında çıkartmadıklarını biliyor muydunuz? Yanlış duymadınız sevimli dostlarımız çok farklı zamanlarda da bu sesi çıkartabiliyorlar. Gelin birlikte daha yakından inceleyelim.

Sevimli Dostlarımız Mutluyken Mırıldanabilirler

Kediniz sakin ve rahatlamış durumda görünüyor. Gözleri kısık bir şekilde sırt üstü yatıyor kuyruklarında herhangi bir hareket yok sabit duruyorsa ve bu durumdayken mırıldanma sesini duyuyorsanız kediniz kendini güvende hissediyor ve çok mutlu demektir.

Küçük Dostumuz Aç ya da Bizden Bir Şey İstiyorsa

Bazı kediler kendilerini aç hissettikleri zaman mırıldanabilirler. Araştırmalara göre ev kedileri iki durumda inceleniyor. İlk olarak bir kedinin aç olduğunda çıkardığı sesi ve diğerinde ise aç değilken aynı zamanda aklında yiyecek yokken çıkardığı seslere bakılıyor. Bu iki mırıldanma sesi arasında fark olduğu gözlemleniyor. Kediler acıktıklarında ve bizlerden yemek istediklerinde normalde duyduğumuz mırıltılarını bir insan bebeğinin ağlamasına benzer şekilde kulağa hoş gelmeyen rahatsız eden bir mırıldama ve miyavlamayla birleştirirler. Bu konu hakkındaki uzmanlar insanların bu mırıldanma sesine daha çabuk yanıt verdiklerini tespit etmiştir. Bunun yanında kedi sahibi olunmasa bile normal mırıldanma ile bu tarz bir mırıldanmanın farkını anlıyabiliyoruz.

Yavru Kediler ve Anneleri Arasındaki Bağ

Yavru kediler henüz birkaç günlükken mırıldanmaya başlarlar. Annelerine iyi olduklarını ve nerede bulunduklarını anlatmanın bir yoludur. Bunun yanında mırıldanma anne kedi ve yavruları arasında bir bağ oluşmasını sağlar. Bir nevi anne kediler mırıldanmayı nini olarak kullanırlar.

Şifa ve Yatıştırıcı Görevde!

Sevimli dostlarımızın canı acıdığında ve incindiğinde de mırıldanır. Tıpkı küçük bir bebeğin sakinleşmek için parmağını emmesi gibi kedilerde kendilerini sakinleştirmek için mırıldanırlar. Bunu yanında bazı araştırmalara göre mırıldanma sesinin kedileri daha hızlı iyileştirdiği belirlenmiştir. Bunlardan bazıları kemikleri ve yaraları iyileştirmesi, tendonları onarması, nefes almayı kolaylaştırması, ağrıyı ve şişmeyi azaltmasıdır. Buda kedilerin yüksekten düştüklerinde neden kurtulduklarının veya ameliyat sonrası köpeklerden niçin daha az komplikasyon yaşadıklarının açıklaması olabilir.

Küçük dostlarımızın neden mırıldandığına dair şimdilik bu bilgiler yer alıyor onları keşfedeceğimiz daha çok şey var. Sizlere bu yazımızda Kediler Neden Mırıldanırlar? Kedi Mırıldanma Sebepleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Onlar bizim can dostlarımız, her zaman onların ne demek istediğiniz anlamak istiyoruz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar