MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Kusar? Tüm Detaylarıyla...

18.11.2021 11:34:05

Kedi dostlarımız, nahif ve hassas sindirim sistemine sahiptir. Onların daha sağlıklı yaşayabilmesi için birçok hastalığın belirtilerini iyi tanımalıyız. Kedi dostlarımız, tam anlamıyla sahiplerinin çocuğu konumundadır. Onların yaşadığı her problem, kendi çocuklarıymış gibi telaşlanmalarının getirdiği sevginin belirtisidir. Günümüzde birçok kişi kedi sahiplenmektedir. Günümüzde monotonlaşan hayatımızdan kaçabilmenin yollarından birisi de evcil hayvanlarımızdan geçmektedir. 

Köpekler ve kediler günümüz şartlarında en çok sahiplenilen hayvanlar arasında başı çeker. Bunun ana sebebi bu canlılarımızın ev yaşamına uygun olmalarıdır. Tarihimiz boyunca kedi ve köpeklerin insanların en yakın dostu olduğu gerçeği değişmemiştir.

Kediler, köpek dostlarımıza nazaran daha nahiftirler. Minicik bedenleri, kocaman kalpleri ile hemen hemen her yerde öne çıkarlar. Kedi dostlarımız maalesef hastalıklara kolayca yakalanabilirler. Vücutlarındaki bağışıklık sistemi de kendileri gibi nahiftir. Hayatları boyunca birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalabilirler. Onlara gerçekten çok iyi bakmalıyız.

Kedi dostlarımızı sahiplenen kişiler genelde onların kustuğuna şahit olmuşlardır. Kedi dostlarımızı sahiplenenler diğer hayvanlara nazaran daha fazla bu durumu şahit olmuş olabilirler. Sıklıkla görülen bu hastalık neyin habercisi? İşte detaylarıyla kediler neden kusar...

Kediler Neden Kusar?

Bu sorunun birçok farklı cevabı olabilir. Bazı cevaplar tehlikesiz olsa da bazıları uzun vadede büyük sorunlara yol açabilir. Bu sebeple, kedi dostlarımızda kusma görüldüğünde derhal veteriner hekiminize başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Kediler neden kusar cevabını birçok noktadan ele alabiliriz. Özellikle ana sebep olarak kedi parazitleri, mide tıkanması, tüy yumağı, duygusal problemler, mama değişikliğidir. Gelin bu konuları tek tek ele alalım...

Mama Değişimi Kaynaklı Kusma

Can dostlarımızın mamalarında sık sık değişiklik yapıldığında midelerinde çeşitli sorunlar görülebiliyor. Özellikle kuru mama alışkanlığı olan bir kedide mama değişikliğine gidildiğinde kusma sıkça görülür. Bu durum kediler neden kusuyor sorusunun cevaplarından birisidir. Kuru mamadan yaş mamaya geçen kedilerde de görülen bu problem sıklıkla yaşanabilir. Eğer kedi dostunuz her yaş mama yediğinde bu tepkiyi gösteriyorsa onu alışık olduğu düzende beslemeye devam ediniz.

Yabancı Besin Kaynaklı Kusma

Kedi dostlarımız bazen, insanlar gibi besin konusunda kaçamaklar yapabilir. Bu kaçamaklar sırasında hiç yenmeyecek şeyler de tüketebilirler. Kedi dostlarımızın tüketebileceği bazı cisimler kusmasına yol açar. Bu gibi durumlarda derhal veterinerinize danışmak gerekir. Yemiş olduğu şey zehirlenmesine de sebep olabilir.

Kedi Paraziti

Kedi dostlarımızda oldukça zayıf bir bağışıklık sistemi görülür. Özellikle de sindirim sistemi konusunda nahiftirler. Örnek olarak, kedi dostlarımız pirelendiğinde sürekli aynı noktayı kaşıdıklarında yaralara yol açabilirler. Daha sonra bu yaraları yaladıklarında mikroplardan kaynaklı enfeksiyon geçirebilirler.

Bu sebeple, sindirim sistemi zayıf olan kedilerin dışkılarında parazit ya da solucan gözlemlenebilir. Yine bu durumda da veteriner hekiminize danışmayı lütfen ihmal etmeyin.

Tüy Yumağı

Kedi dostlarımızın karakterini en doğru yansıtan unsurlar da mükemmel tüyleridir. Bu harika tüyleri temizlemek için kendilerini yalayan kediler, kopan ve kırılan tüyleri yutmaları dolayısıyla tüyler midelerinde birikir. Maalesef ki tükürme yeteneğine sahip olmayan kediler, buna kusarak çözüm bulur.

Tüy yumakları ve kusmayı engellemek için kedi dostlarımızı sık sık fırçalamayı ihmal etmeyin.

Mide Tıkanması

Bazen kedi dostlarımız yabancı cisimleri yutmak gibi bir davranışta bulunabilir. Hassas olan sindirim sistemleri dolayısıyla kusma gerçekleşebilir. Özellikle yabancı cisimlerin sindirilememesi ve midede kalması büyük sorunlara yol açar. Veteriner hekiminizden bu konu hakkında destek istemeyi lütfen unutmayın. Veteriner hekimlerinizin desteği çok önemlidir.

Sizlere bu yazımızda kediler neden kusar sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Bizi takip etmeyi mihav.com ile kalmayı unutmayın!
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar