MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Isırır ve Tırmalar? Sebepleri Nelerdir?

30.08.2019 15:07:20

Kedinizi sahiplenmeden önce internette dolaşan sahipleriyle sarmaş dolaş poz veren kedilere özenerek bu yola çıkmış olabilirsiniz. Ancak bir kedi sahiplendiğinizde kedilerin kucağınızda yatmak ve kendini sevdirmek için can atmadığını kısa süre içerisinde fark edersiniz.

Kediler Neden Tırmalar?

Kedilerden aldığınız pati darbeleri ve ısırıklar, ilk başlarda sevimli birer oyun halinde görünse de bir süre sonra can yakıcı bir hal alabilmektedir. Kedi sahipleri nedenli, nedensiz zamanlarda kedilerinin kendilerini neden ısırdığını ve tırmaladığını merak etmektedir. Uzmanlar, kedilerin ısırması veya tırmalaması için birçok sebep sunmaktadır.

Tıpkı bebeklerde olduğu gibi kedilerde de süt dişlerini dökme dönemi bulunmaktadır. Bu dönem kedi ısırıklarının tavan yaptığı dönemdir. Eğer bu dönemden geçiyorsanız onun ısırıp diş kaşıntısını giderebileceği oyuncaklar ile bu ihtiyacını gidermeye çalışın. Bu süre geçtiğinde ısırma problemi azalacaktır.Kedinizde ısırması alışkanlığı küçüklükten kalmış bir alışkanlık olabilmektedir. Biliyorsunuz ki, kediler avcı hayvanlar ve ısırmak, onlar için avlanmanın doğal bir parçası. Ayak parmaklarınız, bilekleriniz, kollarınız… Onlar için potansiyel bir av olarak görülüyor olabilmektedir. Çoğu zaman oyun amaçlı gerçekleştirilen bu ısırıklar, can acıtmadığı sürece sorun yok. Ancak canınızı yakmaya başladığı noktada “hayır” komutu ile onu reddetmelisiniz. Köpekler gibi eğitebileceğiniz canlılar olmasa da kediler de bir süre sonra tepki gördükleri davranışları bırakabilmektedir.

Uzmanlar, oyun amaçlı ısırıklar durumunda kedinin el, kol, ayakla oynatılması yerine ip, top gibi oyuncaklar ile oynamasına alışmasını ve sizin oyuncak olmadığınızı kabullendirmeniz gerektiğini söylemektedir.

Kedilerde Tırmalama Problemi

Kedilerde tırnaklarını bileme hareketi gün içerisinde defalarca görülebilmektedir. Koltuk kenarı gibi alanları tırmalamaları onların hem iz bırakma hem tırnak bakımlarını gerçekleştirme şekilleridir. Eşyalara zarar veren tırmalamalardan yakınıyorsanız tırnaklarınızı düzenli keserek kısalttığınızda çok fazla zarar vermemektedir. Aynı zamanda tırmalamasını istemediğiniz alanlara “vazelin” gibi kedilerin kokusundan hoşlanmadığı şeyleri sürerek o noktalardan uzak tutabilirsiniz.

Bir yabancıya karşı, sizin ona yaptığınız ani bir harekete karşı veya özel alanlarına dokunduğunuzda (özellikle karın bölgesi ve kuyruk) tırmık yemeniz kaçınılmazdır. Çünkü kediler, kendilerini savunmak için de tırnaklarını kullanmakta, korku ve stres altındayken ilk iş tırmalamayı seçmektedir.

Kedi Hırlamaları

Kedilerin sevilmekten hoşlandıklarında, annelerini emerken çıkardıkları o hırlama diye tabir edilen sesin insan psikolojisindeki olumlu etkisi bilim dünyasında kabul edilmektedir. Kediler üzerinde uzun süren araştırmalar sonucunda kedilerin mutluyken, huzurlu ve güvende hissettiği bir ortamdayken hırlama sesi çıkardıkları tespit edilmiştir. Ancak bu araştırmalar acı çeken kedilerin de hırlamaya benzer bir ses çıkardığı görülmektedir. Bu nedenle kedi hırlamaları, kedi sahiplerinin duruma göre değerlendirmesi sonucunda anlam verilebilmektedir.

Korktuklarında ve stres altındayken de hırlayan kediler, kliniklerde görülmektedir. 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar