MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Kutu İçerisinde Yatmaktan Neden Hoşlanıyor?

10.02.2021 10:44:39

Kedilerin satın aldığınız pahalı yataklara, kedi evlerine ya da çadırlarına hiç ilgi göstermiyor oluşu sizleri üzüyor olsa da onları mutlu eden çok daha basit şeyler var: boş karton kutu gibi! Kutuların şeklinden farksız için boş ve minik olması fark etmeksizin kediler onu bulup içine girip uyumaya çalışacaktır. Bizlere garip gelse de onlara çekici gelen bu durumun nedenlerini hiç düşündünüz mü?

Sadece bunu mantıksız bir hoşlanma olarak açıklamak mümkün değildir. Evrimsel açıdan da kedilerin bu tip bir bölgeye ihtiyaç duyma sizleri şaşırtmamalıdır. Kendilerini kapalı ve dar alanlarda daha güvenli hisseden kedi dostlarımız doğada diğer yırtıcı ve avcı canlılardan kendilerini koruyabilmelerini sağlıyor. Sadece kutu olarak bunu kısıtlamak biraz yanlış olacaktır. Üstü açık yataklara baktığınızda kedilerin çok tercih etmediğini fakat kapalı ve içerisine dar bir girişin olduğu, karanlık bir ortam sağlayan yatak modellerini kedilerin daha çok kullandığını görüyoruz. Peki kedilerin küçük ve dar kutularda yatma isteğinin altında tam olarak neler yatıyor?

Kendilerini Fazlasıyla Güvende Hissetmeleri

Kediler evde de yaşasalar kendilerine bir güvenli alan oluşturmak isterler. Genelde evin dolap ve tepe noktalarında kuş gibi pineklemelerinin sebebinin altına bu yatar. Kedilerin sınırları her zaman bellidir. Doğada avlanırken gizlendiği gibi kendini diğer tehlikelerden korumak için de gizlenirler. Evde ne gibi bir tehlike olabilir diye düşünüyor olabilirsiniz ama genetik olarak işlenmiş bu davranışı değiştirmeniz mümkünde görünmüyor. Gizlenmek ve kendini güvende hissetmek kedilerin olmazsa olmazları arasındadır. Kutuların yan tarafları ve sadece ön bölmesinin açık olması göremediği tehlikelere karşı kendini güvende hissetmesini sonuna kadar da sağlamaktadır.

Uyumak İçin Son Derece Kullanışlı

Kedilerin güvenlik konusunda problem yaşamadıkları her yerde rahatlıkla uyuyabilirler. Etraflarının kapalı olması ve başka bir noktadan onlara tehlike olabilecek bir canlının geçiş yapamayacağını hissetmeleri zaten uykucu olan kedilerin daha da rahat bir uyku çekmesini sağlamaktadır. Ayrıca bu dar kutularda kendilerinin daha kolay ısıtabilmeleri gibi avantajları da olacaktır.

Baskın Altında Hissetmemesi

Kedilerin her zaman saklanabilecekleri kendi özel alanları olmalıdır. Bu durum stres seviyesini aşağılara çekerken kendini daha mutlu hissetmesini sağlayacaktır. Özellikle evdeki bireylere ve eve alışma evresindeki kediler için bu tip bir nokta hazırlanması son derece mühimdir. Onun yaşadığı kaygıları tahmin etmemiz ve öncesinde ona bu konforlu ve sıcak alanı sağlamamız mühim bir konudur. Karton koli olabileceği gibi kenarlara kapalı bir taşıma çantasının üstünü bezle örterek de ona kapalı ve güvenli bir dinlenme noktası hazırlayabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar