MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Kuşlarna Neden Konuşur? İşte Sebepleri...

13.12.2021 14:53:42

Her kedi dostumuzun kendine has bir karakteri vardır. Bazı kedi dostlarımız kendi hallerinde olmaları ve sessizliği ile dikkat çekerken bazıları ise bunun tam tersi olarak konuşkan kediler olabiliyor. Kedi dostlarımız kendilerini ifade etmek için ve iletişim kurabilmek adına seslerini başarılı şekilde kullanabilmektedir. Kedi dostlarımız, bir kuş gördüğünde garip sesler çıkarmaya başlıyor ise tam da bu yazıyı okumaya devam edin. Sizler için derlediğimiz bu yazıda kedilerin av olara gördüğü ya da kuşlar ile nasıl ve neden sesli iletişim kurduğuna dair fikirleri ele almak istiyoruz.

Kedilerin Sesli İletişimi

Kedi dostlarımız birçok farklı ses çıkarıyor. Bu sesler her defasında bir anlam içeriyor. Bir kedi dostumuzun memnuniyetini göstermek için mırlaması ve karşısındaki canlıyı selamlayabilmek adına miyavlama isteği veya korktuğunu anlatabilmek adına tıslama sesi çıkarması sesli iletişimde en belirgin özellikler olarak dikkat çekmektedir. Kedi dostlarımızın çıkardığı değişik seslerden birisi de sincap ya da kuşlara karşıdır. Pencere önüne gelmiş ve dışarı doğru bakan bir kedi dostumuzun çıkarmış olduğu değişik seslerden onun bir kuş ile iletişime geçmek istediğini anlayabilirsiniz. Bu ses aslında tam olarak onun avlanma isteğinin tam göstergesidir. Ayrıca, kedi dostlarımızın çenesinin titremesi, başka bir potansiyel avın ya da bir kuşun varlığının görsel olarak kedi dostlarımızın uyarılması sonucu meydana gelmiş bir hadisedir. Tam da bu sırada tüm avlanma içgüdüleri devreye girmiştir. Süreç içerisinde bazı fiziksel aktiviteler meydana gelmektedir. Kedi dostlarımızın avlanma içgüdüleri devreye girdiği vakit gözbebekleri ve gözleri açılmaktadır. Kulakları ileri doğru dönen kedilerin her an harekete geçebileceği öngörülür.

Kedi Dostlarımız Avları ile Nasıl ve Neden İletişim Kurarlar?

Kedi dostlarımız kuşlar ile konuşmaya başladığında tamamen o ana konsantre olmaktadırlar. Bu durumda kedilerin vücutları sırasında meydana getirdiği değişiklikleri gözlemleyebiliriz. Kedi dostlarımızın bu hareketinin altında ise bambaşka sebepler olabileceği de düşünülür. Ayrıca, bu hareketlerin anlamları ve sebepleri tam olarak bilinmese de hareketleri ile ilgili birkaç teori olduğu aşikârdır.

Heyecanlanma Duygusu

Kedi dostlarımız çok sessiz ve doğal avcılardır. Özellikle de avlarına arkadan yaklaştıkları sırada adımlarını hızlıca maskeleyebilirler. Bu konu ile beraber olmak üzere heyecanlı kedi dostlarımız da kanatlı dostlarımızı gördükleri andan itibaren onlarla konuşmaya çalışabilir. Ayrıca, bu durum genel olarak kedilerde ağız ve çene titremesi olarak görülebilmektedir. Çoğu zaman ise kedi dostlarımız kendilerini tutamaz ve heyecanlarına yenilerek bir ses çıkarırlar. Kanatlı dostlarımızı görmek onların avcılık içgüdülerini harekete geçirmektedir.

Dostluk Kurma İsteği

Bu alan içerisindeki teorilere göz atıyoruz. Diğer bir teori ise dostluk ile alakalı olabilir. Kedi dostlarımız kuşları gördüğü sırada heyecanlanmak ile kalmıyor olabilmektedirler. Bazı durumlarda ise uçan kuşları izlemek de onları ayrıca eğlendirir. Fakat, uçan kuşları izlemenin avlanma zorluğunu gündeme getirmediği düşünülür. Kediler ve kanatlı dostlarımız arasındaki dostluk, pek sık görülmez. Çoğu durumda ilk başta dostluk görülmüş olsa dahi kedi dostlarımızın içgüdüleri güçlüdür ve sonunda bu dostluk avlanma ile sona erebilmektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar