MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler İsimlerini Anlayabiliyor mu Yoksa İşlerine Geldiği Gibi mi Davranıyorlar?

16.04.2021 10:44:14

Kediler genel karakterleri itibariyle umursamaz ve ihtiyaçları dışında insanlara ilgisiz davranmalarıyla meşhurdur. Kendileri istemediği sürece sevmemiz bile mümkün olmayabilir. Fakat aklımıza fazlasıyla takılan şu sorunun cevabını ne kadar biliyoruz? Kediler de köpekler gibi ismini anlayıp ona göre tepki verebilir mi? Ya da duymalarına rağmen duymamazlıktan mı geliyorlar?

Köpekler eğitim konusunda son derece algısı açık ve farklı birçok kelimeyi öğrenebilen hayvanlardır. Kediler ise ne bizim varlığımızdan ne ortamdaki hareketlere karşı haberdar değilmiş gibi davranmaktadırlar. Evcil kedilerin iletişim ve kelimeler üzerine algı oluşturma limiti ne kadardır ya da bunun sınırları var mıdır?

Araştırmacılar Tabi ki Bunun Üzerine Araştırmalar Yapıyor!

Tokyo Üniversitende yapılan araştırmada 78 kedi üzerinde bazı deneysel çalışmalar yapılıyor. Burada elde edilmeye çalışılan temel bilgi ise isimleriyle insanların onlara kullandığı farklı kedilerin arasındaki farkı anlayıp anlamadıkları!

Burada toplanan kedilerin evcil olduğu kadar barınak tarzı yerlerden gelen sahipsiz kediler olduğunu da hatırlatalım. Araştırmacılar temelde kedilerin normal ve sıradan kelimelerle isimleri arasındaki farkı anlayıp anlayamadığı test etmek istemiştir. İsimlerin aslında yemek verme, sevilme ve oyun gibi çeşitli ödül sistemleriyle onlar açısından ilişkilendirilip ilişkilendirilmediği yani ortada bir uyarma sistemi haline döndüğünü anlamak istemişlerdir.

Yapılan deneyde farklı kelimeler ve devamında kendi isimleri söylenerek verecekleri tepkiler ölçüldü. Tabi ki tüm bu çalışmalar video kayıt altına alınarak dostlarımızın tepkileri her açıdan kayıt altına alınıldı. Araştırmacıların yayımladığı makalede ise yapılan kayıtlar neticesinde kelimelere dair kedilerin verdikleri inceleyip bazı sonuçlar çıkarmıştır. Burada kedilerin isimlerini diğer kelimelerde ayırt edebilme yetenekleri kesinlikle bulunmaktadır. İsimleri söylendiğinde kulak, kafa hareketlerinin yanı sıra ses çıkarma ve kuyruk hareketlerini kullanarak beden dilleriyle istemsizce tepki veriyorlardı.

Deneyin devamında sahiplerinin sesleri değil de yabancı birisinin de onların ismini söyleyerek gerçekten isimlerine tepki verebildiklerini görmüşlerdir. Fakat dışarıdan gelen kedilerde birçok insanın farklı isimler söylemesi isim algılaması konusunda ev ve sahipli kedilere göre daha zorluk yaşamalarına neden olabiliyor.

Deneyin sonuçlarına bağlı olarak kedilerin ses farklılıklarına dayalı insanların söylediği şeyleri kolaylıkla ayırt edebildiğini gösteriyor. Aslında kedi dostlarımızın bizleri birçok konuda çok iyi anladığı fakat işlerine geldiklerini gibi davranmayı tercih ettikleri fazlasıyla görülebiliyor. Duymamazlıktan gelmeleri ise tamamen kedilerin genel olarak umursamaz karakteristik özelliklerinden kaynaklanıyor. Eğer ismiyle seslendikten sonra çok sevdiği yaş mamayı ona verecekseniz tabi ki işler değişebiliyor!

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar