MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

İnsanları Şaşkınlığa Uğratan 5 Garip Kedi Hareketi

18.03.2021 10:47:52

Kediler anlaşılabilme konusunda oldukça zorlu ve inatçı hayvanlardır. İnsanlara karşı gösterdiği birçok davranışın kimi zaman özel bir anlamı olsa da bazı hareketleri son derece komik ve anlamsız olabilir. Bu kadar gizem dolu olmalarına rağmen bu kadar sevilmeleri de bize karşı gösterdikleri karşılıksız ve bizde merak uyandıran hareketleri olabilir.

Sosyal medya üzerinde ve internette birçok komik ve ilgi çeken video, fotoğraf paylaşımı hayvanlar özelinde genelde kedi ağırlıklıdır. Çünkü onların ne yapabilecekleri kestirilemez. Garip ve manasız hareketlerinin yanında gelin bizleri dumura uğratan hareketlerine göz atalım!

Ağızları Açıkken Boş Gözlerle Bakmak

Sanki dillerinin ucunda bir şey var da bize tam anlatırken donmuş hareketleri ürkütücü olabilir. Zooloji de Flehmen reaksiyonu olarak bilinen bu durum aslında kediler arasında oldukça yaygındır. Kediler üst dudaklarını yukarı kıvırırken ön dişlerini gösterir ve bu esnada burun delikleri kapalı şekilde nefes almasına bağlı oluşan birkaç saniye süren bir davranıştır. Bunun asıl amacı ise feromon ve bazı kokuların ağzın üst noktasında bulunan yardımcı koku duyu organına iletilmeye çalışılmasıdır.

Parmak ya da Kumaş Emmek

Yavru kedilerde bu durumun en azından yetişkin olana kadar sıkça görüldüğü kedi sahipleri tarafından da dile getirilmektedir. Bu hareket onların genelde etrafı tanıma ve sahiplenme konusunda yaptığı bir davranıştır. Erken sütten kesilen ve yeteri kadar anne sütüyle büyüyemeyen yetişkin kedilerde de görülen bu durumun çok ileri düzeyde olması bir veteriner kontrolünü gerektirebilir.

Klozetten Su İçmek

Evet her ne kadar kulağa hoş gelmese de kedi sahipleri mutlaka evcil dostlarını buradan su içerken ya da su içmeye çalışırken yakalamışlardır. Onlar adına taze bir su kaynağı gibi görülse de mide ve bağırsak sorunları gibi çeşitli bakteriyel hastalıklara maruz kalabilirler. Bu noktalara kolayca ulaşamamaları konusunda etkili önlemler ve günlük olarak taze suyu onlara su kaplarında sunmayı da ihmal etmemelisiniz.

Lavabolarda Uyuklamak

Lavaboların yapısı ve görünüşü itibariyle onlar için güvenli bir ev ya da yuva izlenimi oluşturması oldukça komik görüntüler vermelerine neden olabilmektedir. Yan oda da oldukça pahalı ve görsel açıdan muazzam bir kedi evi olsa da gidip böyle bir yerde uyku pozisyonu olmasının bir diğer etkeni de özellikle yaz aylarında lavabo ve küvetlerin daha serin olmasıdır. Onu yıkamak için banyoya soksanız ortalığı yıkacak olan dostunuz iş uyumak için serin yer aramaya gelince orada saatlerce uyumasını sağlayabiliyor!

Durduk Yere Afacan Çocuklar Gibi Kudurmak

Komik ama eğlenceli kedi hareketlerinden birisidir. Özellikle gece bu davranışları sergilemeleri ise avcılık iç güdülerinin gündüz depoladığı, enerjiyi yakma isteğinden kaynaklanmaktadır. Koşmak, evde oyuncaklarını kovalamak ve üstünüze atlamaktan başka kudurma yöntemlerini de bir süre sonra bulacağından emin olabilişiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar