MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

II. Dünya Savaşında Batan 3 Gemiden Sağ Çıkan "Batmayan Sam"

2.10.2019 00:59:24

 

Siyah beyaz bir kedi olan bu kahramanımızın kariyeri Nazi Kriegsmarine filosunda başladı ve Kraliyet Donanması’nda sona erdi. Bismarck, HMS Cossack ve HMS Ark Royal gemilerinde bulundu. Ama işin havalı olan yanı şu; bu üç gemi battığında Sam, hepsinden kurtuldu. 1955 yılına kadar mutlu bir şekilde yaşadı.

Bismarck

Bismarck, Nazi Almanyası’nin Kriegsmarine’si için inşa edilen iki Bismarck sınıfı savaş gemisinin ilkiydi. Şansölye Otto von Bismarck’tan ismini alan savaş gemisi, 241 metre uzunluğunda ve 41.700 ton ağırlığındaydı. Sonunda, gemi battı ve 2.220’den fazla ekibinden yalnızca 118 kişi hayatta kaldı.

Saatler sonra, tahtanın üstünde bir kedi bulundu. Mürettebat kedinin adını bilmiyordu ve ona Oscar adını verdi. Bundan sonra Oscar taraf değiştirdi ancak kaderini değiştiremedi.

HMS Cossack

Gemi, Akdeniz ve Kuzey Atlantik’te konyov eskort görevlerini yerine getirirken birkaç ay boyunca Kazak’ta görev yaptı. İşler Bir süre sorunsuz geçti ancak yıkıcı bir torpido tarafından ağır hasar gördü ve mürettebatının 139 üyesi öldürüldü.

27 Ekim 1941’de gemi Cebelitarık’ın batısında battı ve Oscar yine bir tahta parçasına yapışmış şekilde bulundu. Olayları öğrendiklerinde İngiliz subaylar adını Batmayan Sam koydu. Ancak serüveni henüz bitmemişti.

HMS Ark Royal

Kuşkusuz Sam daha sonra HMS Ark Royal’in mürettebatı tarafından kabul edildi. İroniktir ki, bu gemi Bismarck’ı batıran gemilerden biriydi. Ark Royal, şanslı gemi olarak ün kazanmıştı. Sam için oldukça uygun bir yerdi. Ancak bu şans uzun sürmedi. 14 Kasım 1941’de Malta’dan döndüğünde gemi batırıldı.

Sam, yine, kayan bir tahtaya yapışmış ve oldukça sinirli bi şekilde bulundu. Bu kadar olay Sam için yeterliydi. Karadaki bir işe gönderildi ve günlerini Cebelitarık Genel Valisinin binasında fare avlayarak geçirdi.

Hikayenin doğruluğundan emin olamıyoruz. Ancak bu hikaye bize Sam’dan bir miras bırakıyor. En zor koşullarda bile, etrafınızdaki her şey yerlebir olurken bile, bir tahta parçasına tutunup kurtulabilir ve hayata tekrar başlayabilirsiniz. Ayrıca kedilerin gerçekten de 9 canlı olduğunu ve hepsinin yaşamaya değer olduğunu gösteriyor.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar