MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Havlayan Köpek Isırmaz Gerçekten Doğru mu?

15.03.2021 12:08:55

Davranış uzmanları bu atasözümüzün son derece yanlış olduğu konusunda hem fikir! Sokak köpekleriyle karşı karşıya kalındığında onlara herhangi bir cisimle saldırılmaması ve taş atılmaması konusunda uyaran uzmanların ise tavsiyelerinin devamında hızlı hareketten kaçınmak ve sakince o bölgeden uzaklaşmanın en mantıklı davranış olacağını belirtiyor.

Günlük hayatımızda defalarca kez sokak köpekleriyle karşı karşıya kalabiliyoruz. Korkutucu ve tehlikeli tecrübeler yaşamamak adına alacağımız tedbirler ve yapacağımız davranışlarla o an ki durumu kontrol altına alıp sıkıntısız şekilde sıyrılabiliriz. Bazı ayrıntıları bilmemiz sayesinde köpeklerle herhangi negatif bir etkileşim yaşamadan kolaylıkla yolumuza devam edebilmek için bilmemiz gereken ilk bilgi havlayan köpeklerin de ısıracağını bilmemiz olmalıdır.

Köpek ya da Köpek Grubuyla İnatlaşmayın

Köpekler evcilleştirilmiş olsalar da sürü iç güdüleri hala devam etmektedir. Sürü olarak dolaşan sokak köpekleri oldukça sıkıntılı ve kalabalık olmalarından ötürü şiddet eğilimi daha fazladır. İçlerinden bazıları geri çekilme ya da kaçma eğilimi göstermek istese dahi içlerinden bazılarının havlayarak ortamı germesi diğerlerine de cesaret aşılayacaktır. Böyle bir ortama düşmeniz halinde onlarla göz teması kurmadan, ağır ve sakin adımlarla uzaklaşmak yapılabilecek en mantıklı hareket olacaktır. Aksi senaryoda onlara bir şeyler atmak ya da sopa göstermek onlara meydan okuduğunuzun işareti olmakla birlikte karşı hamle yapmalarına da olanak sağlayacaktır. Zarar görme olasılığınız köpek sayısına bağlı olarak riski de maalesef ki artırabilir.

Havlayan Köpeklerde Isırır!

Köpeklerin havlamasındaki amaç aslında karşısındaki karşı bir uyarı niteliği taşır. Orasının onun bölgesi olduğunu ve çıkmanız konusunda sizleri uyarmaya çalıştığını gösterir. Böyle bir durumda ona karşılık vermek ve üzerine gitmek onunla rekabete gireceğinizi gösterir ki bu durum da onun size saldırmasının altındaki en temel etkendir. “Havlayan köpek ısırmaz” atasözümüz bu konuda bizlere biraz fazla özgüven veriyor olsa da köpekten köpeğe ve köpek grubuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Yere çömelmek ya da onlara yiyecekler bir şeyler atmak da ters tepebilir. Bu davranışlar onlara karşı zayıflığını gösterebileceği gibi sizin ona bu hareketlerle meydan okuduğunuzu düşünmelerine de yol açabilir.  Olası bir felaket senaryosunun içine düşerseniz yapabilecekleriniz şu şekildedir.

  • Göz temasından kaçının
  • Bulunduğunuz bölgeyi yavaş ve ani hareketlerden kaçınarak terk edin
  • Girebileceğiniz bir apartman ya da dükkân var ise tereddüt etmeden içeri girin
  • Yere çömelip kendinizi zayıf göstermeyin
  • Taş ya da sopa fırlatıp onları daha da hararetlendirmeyin
  • Bağırmak ya da ses yükseltmek gibi davranışlardan kaçının

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar