MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Griffon Nivernais Köpek Irkı Tarihi ve Bakımı

6.07.2021 10:18:11

Aslen Fransa'da bir koku köpeği olarak yetiştirilen Griffon Nivernais, arkadaş canlısı, aktif ve oldukça zeki bir köpek ırkıdır. Oyunculukları ve samimiyetleri onları özellikle çocuklu aileler için mükemmel bir aile köpeği yapar. Yüksek enerjileri, onları koşacakları bir avlusu veya arazisi olan aktif aileler için daha uygun hale getirir.

Griffon Nivernais'in Tarihi

Griffon Nivernais'in antik Galya tazılarından mı yoksa Bulgar Baltık köpeklerinden mi geldiği konusunda bazı tartışmalar var. Kral Louis IX dahil olmak üzere Fransız soyluları arasında çok popüler bir köpekti. Aslında, bu tür onun saltanatı sırasında o kadar popülerdi ki, Chien Gris de St. Louis veya St. Louis'in Gri Köpekleri olarak adlandırıldı. Fransız Devrimi'nden sonra popülariteleri bir düşüş gördü, ancak türe olan ilgi, avcıların 'yeniden inşa etmeye' başladığı 1920'lerde başlayan bir canlanma gördü cins, onları Grand Griffon Vendeen, Otterhounds ve Foxhounds ile eşleştirerek. Bu melezleme aynı zamanda ona başka bir takma ad verdi, Griffon Vendeen Nivernais. American Kennel Club (AKC) tarafından resmi olarak tanınmamasına rağmen, American Canine Association Inc. (ACA), Dog Registry of America Inc. (DRA) ve United Kennel Club'da (UKC) bir Scenthound olarak tanınır.

Griffon Nivernais Bakımı

Griffon Nivernais'in kaba tüyü su ve kir tutmaz, bu nedenle onları çok sık yıkamanız veya fırçalamanız gerekmez. Haftada bir kez sert bir fırça veya metal tarakla fırçalamak yeterlidir. Kaba tüyleri nedeniyle sadece gerçekten kirli olduklarında yıkanmalıdırlar. Griffon Nivernais'inizi birkaç ayda bir hafif bir köpek şampuanı ile yıkamak genellikle gerekli olan tek şeydir. Çoğu kaba kaplamalı ırkta olduğu gibi, aşırı banyo yapmak tüylerin doğal yağlarını sıyırabilir. Yılda en az bir kez Griffon Nivernais'inizi tüylerinin kesilmesi için kuaföre getirmelisiniz. Kaba kaplamalı köpeklerin tüyleri büyüdükçe kalınlaşır, bu yüzden onu soymak onu sağlıklı ve canlı tutacaktır.

Yaygın Sağlık Sorunları

Griffon Nivernais’in genel sağlık sorunları yok diyemeyiz. Dikkat edilmesi gereken potansiyel sağlık sorunları şunları içerir:

Kalça Displazisi: Femur topunun yuva tarafından tamamen kapatılmadığı, ağrı ve artrite yol açan kalça soketinin bir malformasyonu.

Progresif Retinal Atrofi (PRA): Bu kalıtsal bozukluk, gece körlüğü'nden tam körlüğe kadar ilerleyen görme kaybı olarak kendini gösterir.

Kulak Enfeksiyonları: Çoğu av ırkı kulak enfeksiyonlarına karşı hassastır ve ne yazık ki Griffon Nivernais de farklı değildir. Köpeğinizin kulaklarını kulak temizleyici ile rutin olarak temizlemek, enfeksiyonları uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Diyet ve Beslenme

Aktif bir çalışan köpek olan Griffon Nivernais, yağsız protein ve düşük yağ içeren yüksek kaliteli bir köpek mamasından yararlanır. Yüksek enerjileri ve aktif yapıları nedeniyle, aktif ırklar veya çalışan ırklar için pazarlanan ve formüle edilen bir gıdayı beslemek uygun olabilir. Yine de aşırı beslememeye dikkat edin, çünkü bu köpeğinizde obeziteye neden olabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar