Görme Engelli Kedi Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

4.03.2020 11:59:10

Görme engelli kediler birçok insanın burun kıvırdığı, çok da bakmak istemeyeceği engelde kediler olarak maalesef görülmektedir. Aslında sıcak bir yuvaya engelli kedilerin ihtiyaç duyduğu herkesin bildiği ama görmezden gelmeye çalıştığı bir durumdur. Hisleri oldukça kuvvetli olan kedilerin gözleri görüyormuşçasına hareketleri ve etrafta hareket etmeleri kimi zaman onların gözlerinin görmediğine inanmakta güçlük çekeceğiniz hareketlerine şahit olmanıza neden olabilir.

 

1- Etrafı Diğer Duyu Organlarıyla Zihnine Kazır

Koklama, duyma, dinleme organlarını gözlerini görmeyen kediler çok daha fazla kullandığı için etrafındaki nesneleri ve kişileri bu şekilde hafızasına kaydeder. Evinizi düzenlerken, eşyalarınızı ve onun geçiş güzergahında ona engel olabilecek nesneleri önünden kaldırmanız mühim bir konudur. Her ne kadar diğer duyu organlarını çok daha fazla kullanıyor olsa da kazaların yaşanmasını kimse istemez.

2- Evcil Dostunuzun Kişisel Eşyalarının Yerini Değiştirmeyin

Çok sevdiği oyuncakları kendi taşımıyorsa başka bir yere kaldırmanız hatalı bir hareket olacaktır. Tüm bunların yanında tuvalet kabı, mama ve su kaplarını ondan habersiz başka bölgelere taşımanız onun sıkıntı yaşamasına ve strese girmesine neden olabilir. Bu tip temel yaşam ihtiyaçlarını yerini gösterdiğiniz ve alıştığı taktirde çok da fazla olduğu yerden başka bir yere taşımayınız.

3- Kedinizle Aranızda Bir Başlangıç Noktası Belirleyin

Bu durum daha çok onun için referans noktası belirleyip, kendi yönü ve ihtiyaçlarını karşılarken, boşlukta hissetmemesi ve etrafındaki nesneleri ve çevresini daha rahat anlayabilmesi için ona destek olabileceğimiz bir durumdur. Onu sevdiğimizde ya da oynadıktan sonra hep yatağının ya da yemek kaplarının çevresinde geri bırakırsak zihninde oluşturduğu haritada çok daha kolay hareket ederek, nerede olduğuna dair fikri olacaktır.

4- Sesli ve Hışırtılı Oyuncakları Tercih Edin

Evcil dostunuz görmese de avcılık içgüdüleri ve oyun oynama isteği yaşlanana kadar azalmayacaktır. Catnip kokusuna sahip, sesli ve hışırtılı oyuncaklar tam olarak görme engelli kedilerin oynayabileceği cinsten ve oldukça hoşuna gidecek türden oyuncak tipleridir.

5- Evcil Dostunuza Yaklaşırken Ona Yaklaştığınızı Belirtin

Kediniz görmediği için oldukça temkinli ve zaman zaman agresif tavırlar sergileyebilir. Bu kendini koruma içgüdüsünden kaynaklı yaşayacağı güven problemi kaynaklıdır. Ona aniden dokunmanız, kucağınıza almanız ürkütecek pati ve ısırık yemenize neden olabilecektir. Ona yaklaşırken ismini seslenmek, ayağınızla veya elinizde ses yapmak çok yerinde bir hareket olacaktır.

6- Görme Yeteneğini Sonradan Kaybederse Sabırlı Olun

Bir hastalık ya da kaza sonucu evcil dostunuz görme problemleri yaşamaya başlarsa bu konuda ona sabır ve sevginizi eksik etmemelisiniz. Zayıflığını göstermemek ve kendini savunmasız hissedebileceğinden dolayı karakterinde değişiklikler olabilir. Agresif tavırlar ve kendini koruma içgüdüsüyle hiç yapmadığı hareketleri sergileyebilir. Bu süreçte onla bol bol konuşmak, sevgi göstermek, daha önce saydığımız maddelerin üzerinden geçerek ona çok daha fazla konforlu bir yaşam alanı sunmak için elinizden geleni yapmanız bu süreci rahat atlatmanıza yardımcı olacaktır.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar