MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvan Sahibi Olmayı Düşünenlerin Kendisini Hazırlaması Gereken 5 Durum

12.03.2021 10:51:07

Evcil hayvanlar konusunda cinsi ne olursa olsun bilmeniz gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunları göz önüne almak oldukça önemli olup uzun yıllar birlikte ortak yaşam alanını paylaşacağınızdan dolayı mutluluğunuzu direkt etkileyecek konuların başlığını oluşturmaktadır. Her şeyden önce bir evcil hayvan sahiplenmek sorumluluk gerektirir. İyi ve olumlu yanları olduğu kadar olumsuz yanları da bulunmakta olup maddi ya da manevi olarak kimi zaman çaba göstermenizi gerektirebilir. Ama onların ailenize ve evinize katacağı neşe ve pozitif enerjinin yanında hiçbirisinin bir önemi kalmayacaktır. Gelin evcil hayvan sahibi olmadan önce kendinizi hazırlamanız gereken durumlara göz atalım!

1-Tüy Dökülmesi

Dökülen tüylerin şiddetti zamandan zamana farklılık gösterse de ilk defa evcil hayvan besleyecek her insan için kabul edilmesi gereken bir durumdur. Kullanacağınız mamanın, yapacağınız rutin bakımların ve ekstra takviyelerin sayesinde bu dökülmenin seviyesini oldukça minimize edilebilirken tüy dökülmesinin çok olması aslında sizin onlarla az ilgilenmenizin sonucu olacaktır.

Dökülen tüylerin hem içerisinden temizliği hem de üzerinizden temizliği biraz yorucu olsa da bunları temizlemek için basit ama işe yarayan yapışkan rulolar ve hatta koli bandı bile kullanabileceğiniz gibi evinizi süpürme konusunda özellikle evcil dost sahipleri için akıllı robot süpürgelere yönelim gösterebilirsiniz.

2-Açıktaki Priz ve Kablolar

Unutmamanız gereken ilk şey onların güvenliğini sağlamaktır. Onlar hiç büyümeyen çocuklar olup onların tüm sorumluluğunun yükü sizin üzerinizdedir. Araştırmacı ve keşfetmeyi çok seven bu tüylü dostlarımızın istenmeden farklı kazalara yol açabilmesi aynı bebeklerde ve çocuklarda olduğu gibi maalesef ki mümkündür. Bu tip elektrikli aletlerin ve prizlerin güvenliği almak ise sizlerin sorumluluğundadır.

3- Gezi ve Seyahatler

Onlarla seyahate oldukça keyifli olabilirken onları arkada bırakma gibi bir düşünceniz var ise bunu düzgün planlamanız gerekecektir. Onların temel ihtiyacını sağlayabilecek biri ya da emanet edebileceğiniz çevrenizin olması son derece önemlidir. Artık tatillerinizi ve kısa gezintilerinizi dahi evcil dostlarınıza uygun şekilde planlamak olduğunuz gerçeğini kabul edeceksiniz demektir.

4-Rutin Bakımlar ve Aşılar

Sorumluluklarımız içerisinde belki de onların sağlığını ilgilendiren ve yaşamlarını belirli bir standartta sürdürmesine yardımcı olan bu konuya dikkat etmeniz gerekecektir. Hangi tür evcil hayvan olursa olsun belirli ve yaptırmak zorunda olduğunuz aşıları bulunacaktır. Tüm bunların yanında rutin kontrolleri de onların çok daha sağlıklı olarak yaşamlarına devam etmesi için önemlidir.

5-Evinizin Dekoratif Düzeni

Evcil dostlarınızın meraklı birer çocuk gibi olduğu düşünüldüğünde evdeki kırılabilecek her eşya tehdit olabilecektir. Oyun oynarken yapacağı sakarlıklar da buna dahildir. Eşya seçerken ya da evinizi dekor ederken onların güvenliğini ve sağlığını mutlaka düşünmelisiniz. Satın alacağınız bir halının ya da perdenin dayanıklı olması ve kolay temizlenebilir olması da diğer kriterleriniz olmalıdır. Onların yaşam alanını zenginleştirmek için de yapacağınız masrafları göz önüne almanız önemlidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar