MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Erkek Köpek Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

23.12.2022 11:27:24

Kısırlaştırma, erkek köpeklerde asi davranış ve saldırganlığı durdurmak, dişi köpekler ve diğer hayvanlarla çiftleşmelerini önlemek, uygun olmayan yerlere idrar ve dışkı yaparak bölgelerini işaretlemelerini engellemek ve kısırlaştırma riskini azaltmak için yapılır.

Bazı insanlar bir erkek köpeği kısırlaştırmanın hayvan için sağlık yararları olduğuna inanır. Örneğin, prostat kanseri ve perianal tümör riskini azaltır.

Erkek köpeğinizi kısırlaştırmak önemli bir karar olabilir, ancak bunun birçok faydası vardır. Erkek köpeğinizi kısırlaştırmayı düşünüyorsanız, bu makale size bir karar vermeniz için gereken bilgileri verecektir.

Köpek Kısırlaştırma Nedir?

Bu ameliyat bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olur, bölgeyi işaretleme eğilimini azaltır ve köpeklere daha sakin bir tavır verir.

Pek çok insan evcil hayvanlarını kısırlaştırmayı tercih eder çünkü bunlar erkeklerde bazı tıbbi sorunları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu sorunlar testis kanseri ve prostat büyümesini içerir. Kısırlaştırma, saldırganlık ve bölge işaretleme gibi belirli davranış sorunlarının azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Kısırlaştırma, deneyimli bir veteriner tarafından yapılması şarttır. Kadınlarda bu organlar rahim, yumurtalıklar ve fallop tüpleridir. Spaying kelimesi cerrahi bir kesi gibi kesmek anlamına gelen spay kelimesinden gelmektedir.

Erkek Köpeğinizi Neden Kısırlaştırmayı Düşünmelisiniz?

Kısırlaştırma, erkek bir hayvanın cinsel dürtü ve davranışlarını azaltmak ile ilgili yapılabilir. Kısırlaştırma genellikle üreme için kullanılmayacak hayvanlar için yapılır, ancak önleyici bir önlem olarak da yapılabilir.

Prosedür ayrıca prostat kanseri, testis kanseri ve belirli fıtık türleri gibi bazı tıbbi durumlara da yardımcı olabilir.

Erkek köpekler tipik olarak küçük ve orta ırktakiler 6 aylık olduklarında, büyük ırklar ise yaklaşık 1 yaşındayken operasyon için uygun kabul edilir. Ameliyat yaklaşık 20 dakika sürebilir ve köpek başına yaklaşık maliyeti veteriner hekimler belirleyecektir..

Erkek köpeğinizi kısırlaştırmak, köpekler için en yaygın cerrahi prosedür olduğundan ve saldırganlığı, bölge işaretleme davranışlarını ve başıboş dişi çekiciliği azaltacağından, hafife alınmaması gereken bir karardır. Ayrıca testis kanseri, prostat hastalığı ve pyometra riskini de ortadan kaldırır.

Erkek Köpeğinizi Kısırlaştırmamanın Riskleri Nelerdir?

  • Erkeklerde prostat kanseri riski kısırlaştırma ile azaltılır.
  • Kısırlaştırma ayrıca bazı testis kanserlerinin yanı sıra perianal fistül ve perineal fıtık riskini de azaltır.
  • İyi huylu prostat hipertrofisi ve prostat kanseri gibi belirli türde üreme bozuklukları geliştirme riski, kısırlaştırma ile azaltılabilir.
  • Kısırlaştırma, erkeklerde saldırganlık ve idrar izi gibi belirli davranış sorunları riskini azaltır.

Erkek bir köpeğin kısırlaştırılması birçok nedenden dolayı tavsiye edilir. Her şeyden önce, erkek köpeğinizi kısırlaştırmak, bazı durumlarda ölümcül olan prostat kanseri riskini azaltır. Kısırlaştırma ayrıca testis kanseri riskini azalttığı gibi saldırganlığı ve işaretleme alışkanlıklarını da azaltır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar