Dünyanın En Küçük Kedisi: Paslı Kedi

7.10.2019 10:44:27

Dünyanın en küçük kedisi olarak da bilinen "paslı kedi" aslen bir yaban kedisidir. Bu minik kedi, geçtiğimiz haftalarda BBC tarafından görüntülendi.

Bildiğimiz üzere kedi familyası pek geniş. Evimizdeki sevimli tekir kedilerden, vahşi doğada bulunan aslanlara kadar olan tüm canlılar "kedigiller familyası" grubuna dahil oluyor. Paslı kedi de bir yaban kedisi. Şirin mi şirin gözüken bu minik, bir leoparı andıran Bengal kedisi ile yakın akrabadır. Bu minnoş ufaklığın özelliklerine gelin hep beraber bakalım...

İsmini boz ve sarı kürkü üzerindeki paslı, kahverengi lekelerden almıştır. Dünyanın en küçük kedilerinden birisi olarak bilinir.

Yetişkinliğe eriştiği zaman gövde boyu maksimum 40 santimetreye ulaşabiliyor. Kedinin ağırlığı ortalama olarak 1.4 kilogram civarında.

Kuyruklarının boyu ise 20 santimetre olan bu sevimli yaban kedisinin görünümünün altında vahşi bir etobur yatıyor.

Peki bu kediler nerede yaşıyor? Hindistan'ın güney ucu ve Sri Lanka'da yaşamlarını sürdürmektedirler.

Oldukça aktif ve eğlenceliler ancak doğası gereği yalnızdırlar.

Vahşi birer kedi olmalarına karşın, bazı kişiler tarafından evde bakıldıkları hatta insanlara karşı şefkat gösterdikleri bilinmektedir.

Görüşleri oldukça kuvvetli olan bu kediler, insan görüşünden yaklaşık 6 kat daha iyi görürler.

Yaşamını sürdürdüğü ülkelerde yasalarca korunan bu miniklerin ticaretini yapmak ve onları avlamak suç olarak kabul edilmekte.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar