MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Dünyanın En Akıllı Köpek Cinsleri Hangileridir?

19.04.2023 13:09:04

Hayatlarımızın odak noktasına aldığımız ve yaşamımızın önemli parçası haline gelmiş evcil dostlarımızdan olan köpeklerin, bazen dahi olduğunu düşünürüz. Hatta bu durum öyle bir hal alır kı resmen bizi ve söylediklerimizi anlıyor gibi davranırlar. Fakat en akıllı köpek cinsi listesindeki patili dostlarımız sizlere terliklerinizi ya da attığınız bir oyun topunu getirmekten çok daha fazlasını yapabilmektedir. Elbette bu her köpek dostumuz ve cinsi için gerçekli olmamaktadır. Zekaları söz konusu olduğu takdirde bazı minik patili dostlarımız diğerlerinden çok daha fazla ön plana çıkması ile bilinmektedir. 

Dünyanın En Akıllı Köpek Cinsleri Hangileridir?

Özellikle de aşağıda sıralayacağımız en zeki kabul edilen köpek dostlarımızın yapabildikleri inanılmazdır. Merak uyandırıcı yapıları ile bu akıllı cinsler ortalama 250 kelime kadar anlayabiliyor. Yani ortalama 2 ile 2.5 yaş arasındaki bir çocuğun zekasına sahip oldukları biliniyor.

Border Collie

Listemizin en başında elbette Border Collie cinsi köpek dostlarımız olacaktı. Minik patili dostlarımız İskoçya - İngiltere sınırında, yaklaşık 300 yıldır çoban köpeği olarak kullanılıyor. En zeki köpek ırkları arasındaki bu patili dostumuz yetenek yarışmalarında sıklıkla rastlayabilirsiniz. Border Collie cinsi köpek dostlarımız yeni bir komutu 5 saniyenin altında bir sürede algılar ve ortalama 250 kadar kelime anlayabilir.

Poodle Kaniş

Oldukça sevimli yüzleri ile Poodle Kaniş cinsi köpek dostlarımız en akıllı köpek ırkları listesinde görmeyi beklediğimiz akıllı bir patili dostumuzdur. Talimatları çok hızlı kavrar ve tepki olarak gösterebilir. 2-3 yaşındaki bir insan kadar zeki olabilen bu ırk çok da iyi bir problem becerisine sahiptir. 

Alman Kurdu

Komutlara itaat denince akla gelen ilk köpek dostumuzdan biri olan Alman Kurdu cinsi köpek dostlarımızı bu listede görmek hiç de şaşırtıcı değildir. Tıbbi yardım ya da terapi köpeği olarak da toplumsal hayatta çok sık rastlayabiliyoruz. Hayati becerileri ya da hızlı şekilde öğrenme Alman Kurdu köpek dostlarımızın işidir!

Golden Retriever

Altın rengi tüyleri ile av köpeği olarak kullanılmış Golden Retriever cinsi köpek dostlarımız, şimdilerde evlerimizde çocuklarımızın en ama en yakın dostudur. Kurtarma operasyonlarından tutun otizmli çocuklar için sosyal entegrasyon programlarında, yabancı madde operasyonlarında dahi kullanılıyor. Oldukça sevimli bir yüz yapıları vardır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar