MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Dişi Köpeklerde Menopoz Gerçekleşir mi?

9.11.2023 14:31:57

Dişi köpeklerde insanlara benzer bazı biyolojik döngüleri yaşayabilirler. Yaşanan bu biyolojik döngüler birbirlerine benzese ve işleviyle yaşanan süreç özelinde farklılıklar olsa da bazı durumların birbirinin kopyası olduğunu düşünebiliriz. Köpeklerde tıpkı bizler gibi memeli canlılar olması ve yavruluktan çıkıp yetişkinliğe girdiğinde doğurgan hale ve bununla birlikte belirli kızgınlık döngüleri içerisine girmektedir.

Köpeklerin menopoz döngüsü tam olarak insanlarınkiyle eşdeğer değildir. Kadınlarda bazı hormonların vücutta üretiminin bitmesi yani yumurtalıkların artık üretiminin durması ve adet döngüsünün tamamen ve kalıcı olarak sona ermesi sonucunda ortaya çıkan duruma verilen addır ve tam olarak yaşlılık olmasa da 45-55 yaş arası olan döneme denk gelmektedir. Östrojen ve progesteron hormonlarının durması ve son adet döneminin üzerinden 12 ay gibi bir süre geçmesi menopozun gerçekleştiğinin göstergesidir. Bu yaşanan döngü sonrası tekrar çocuk doğumu gerçekleştirilemez ve hamile kalınmaz.

Dişi köpeklerin östürüs döngüsü ise köpeklerde ırk özelinde gelişimin tamamlanması üzerine 7-8 aydan başlayıp 1.5 yaşa kadar sürebilir. Bu döngü kısaca çiftleşmeye hazır olma ve doğum yapabilme açısından gelişimin tamamlandığını bizlere gösteren durumdur. Herhangi bir cerrahi operasyon neticesinde kısırlaştırılmamış bir köpek dostumuzun, kızgınlık dönemine girdiğinde cinsel organı şişer ve vajinal bölgesinden ufak miktarlarda kan gelebilir. Kadınlarda yaşanan regl döngüsü olarak düşünülse de kızgınlık döneminin bir parçasıdır. Köpeklerde kızgınlık dönemi dişi köpekler özelinde 3-4 hafta kadar sürebilir. Üreme döngüsündeki dostumuz karşı cins köpekle çiftleşme ve hamile olabilmeye hazırdır.

Köpeklerde Menopoz

Dişi köpeklerde kısaca belirtmek gerekirse menopoz durumunu yaşarlar. Biraz daha farklı olsalar da dişi ve kısırlaştırılmamış köpekler yaşamları boyunca senede 2-3 kez kızgınlık dönemi yaşarlar. Yaş ilerledikçe hala kısırlaştırılmadıysa bu dönem daha da azalır. Fakat çiftleştirilmeyen köpeklerin en kısa sürede kısırlaştırılması sağlık açısından dikkat çekilen bir konudur. Yaşanan kızgınlık dönemi ve vajinal kanama yaş ilerledikçe azalsa da köpeğin, ırkı ve yaşına bağlı olarak tam olarak şu yaştan sonra girdiğini ve ya gireceğini bizlerin tam olarak tahmin etmesinin önüne geçer. Ayrıca sağlık sorunlarına bağlı bazı kanamalar da olabileceği gibi menopoz dönemi gerçekleşse dahi sağlık durumuna bağlı olarak kanamalar gerçekleşebilir ki bu durum da acilen bir kontrol önerilmektedir. İdrar yolları enfeksiyonu başta olmak üzere, mesane kanser, tümör, darbe gibi durumlar da kanamaya sebebiyet verebilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar