MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Corona Virüsü Tespit Edebilmek İçin Köpekler Eğitiliyor

7.05.2020 10:43:15

Amerikalı bilim insanları semptom taşımasa bile virüs konusunda hastaları tespit etmek amacıyla köpeklerin koku alma duyusundan faydalanma çalışmalarına başladı. Birçok alanda kullanılan köpeklerin bu üstün koklama yeteneği uzmanlar tarafından insanlığın faydasına kullanılmak isteniyor. Bu çalışmayı daha önce İngiltere başlatmıştı.

Köpekler Özel Ortamlarda Eğitilecek

Enfekte olan ve herhangi semptom göstermeyen virüs taşıyıcısı insanları teşhis etmek için köpeklerin koku alma yeteneği etkili olabilir. Pennsylvania Üniversitesine bağlı Veterinerlik Bölümü tarafından başlatılmış olan deneme çalışmalarında 8 farklı köpeğin laboratuvar ortamında idrar ve tükürük örnekleri üzerinden Corona virüsü teşhis etmeleri amacıyla eğitimlerine başlanacak.

Enfekte olan insanlardan alınan örnekler üzerinden virüsün kokusunu anlamaları amaçlanıyor. Sonrasında hastalığı olmayan kişilerden alınacak örneklerle hastalığın ayrımını yapmaları planlanıyor.

Hastalıkların Kokusunu Alabiliyorlar

Uzmanların yaptığı açıklamalarda köpeklerin birçok hastalığın kokusunu ayırt edebildiklerini belirtiyorlar. Günümüzde kanser ve enfeksiyon gibi birçok kokuyu alabilmelerinin yanı sıra Corona virüsü tespit etme kapasitelerinin oldukça faydalı olabileceklerini düşünüyorlar. Virüsün toplum içerisinde kontrol altına alınmasına yardımcı çalışmaların ve sistemlerin desteklenmesi konusunda eğitilmiş köpeklerin vereceği destek fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Kendine özgü kokusu olan kan idrar tükürük veya nefeste uçabilen organik bileşiklerin başta köpekler olmak üzere birçok hayvanın algılayabildiği biliniyor. Geçtiğimiz aylarda İngiltere de benzer çalışma üzerinde yoğunlaşmıştı. Durham Üniversitesi ve Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu ve Tıbbi Algılama Köpekleri derneği ortaklığında başlatılan çalışmada 6 köpek halihazırda bu konuda eğitim görüyordu. Önümüzdeki haftalarda köpeklerin ne kadar başarılı olup olmadığı konusunda çok daha somut adımlar göreceğimizden eminiz.

Kaynak: Posta Gazetesi
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar