MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Çiş Pedi Nedir? Nasıl Kullanılır? Tuvalet Eğitimi Verirken Önemi Nedir?

28.08.2020 11:10:17

İlk kez köpek sahiplenen kişilerin sahiplenmeden önce akıllarındaki ilk soru, köpeğim nereye tuvaletini yapacak, köpeğime nasıl tuvalet eğitimi vereceğim oluyor. Aslında yavru köpeklere tuvalet eğitimi vermek sanıldığı kadar zor bir şey değildir aksine çok kolaydır. Köpeklerin hafızaları çok kuvvetlidir, hatta bizden daha çabuk öğrendiklerini bile söyleyebiliriz. Tuvalet eğitimini çok iyi almış bir köpek hasta olmadığı taktirde tuvaletini yapmasını öğrettiğiniz yerden başka bir yere asla yapmayacaktır. Yavru köpeğinize tuvalet eğitimi verirken size lazım olan şey sadece bolca zaman ve bolca sabır ve tabi ki bolca sevgiye de unutmamalıyız.

Yavru Köpeklere Tuvalet Eğitimi Vermek

Tuvalet eğitimini, yavru köpek evinize geldiği ilk günden itibaren vermeye başlamalısınız. Köpeğiniz daha eve gelmeden onun için evinizin bir köşesinde güvenli bir bölge oluşturun. Bu güvenli bölge köpeğiniz büyüdüğü takdirde içersinde rahat rahat hareket edebileceği bir köpek kafesi olmalı. Tercih edeceğiniz köpek kafesinin üzerinin açık olmasına dikkat edin tamamen kapalı bir yer olması köpeğinize kafesinn içerisinde hapsolmuş hissi yaratabilir. Bu sebepten ötürü kafesin üzerinin açık olmasına dikkat edin. Oluşturduğunuz bu güvenli bölge köpeğinizi kontrol edmediğiniz anlarda kendi kendine vakit geçirmesini sağlayacak bir yer olmalı. Bu sebepten ötürü bu güvenli bölgede yatak, mama, su kabı ve köpeğinizin severek oynadığı oyuncakları olmalıdır.

Çiş Pedlerini Nedir Nasıl Kullanacağız

Öncelikle çiş pedi köpeğinize tuvalet eğitimi verebilmeniz için yardımcı bir  araçtır. Nasıl kullanacağınıza gelecek olursak seçtiğiniz bu güvenli bölgenin tamamını çiş pedleriyle kapatın. Bu çiş eğitim pedleri, köpeğinizin tuvalet eğitimi süresince evin başka yerlerini kirletmemesi ve oluşacak kazaları engellemek için kullanılır. Çiş pedi kullanılırken yapılan en büyük yanlış ise köpeği tamamiyle çiş pedine alıştırıp sonra köpeğin tuvaletini dışarıya yaptırmaya çalışmaktır. Bu eğitim süreci içerisinde eğitimi dışarıda yaptırmaye özen göstermelisiniz. Eğer köpeğiniz mini ırk bir köpekse ve tuvaletini sadece evdeki pede yapmasını istiyorsanız o vakit bu petleri köpeğiniz için ana tuvalet yeri olarak kullanabilirsiniz. Temel tuvalet eğitimini dışarıda yaptırmanıza ramen ev içerisinde pedlerde kapladığınız alanlarda tuvalet kazaları yaşaması muhtemel bir durumdur. Bu tuvalet kazaları 2 aylıktan büyük köpekler için 2-5 gün sürebilir.

Pedlerin Sayısını Azaltın

Köpekler iç güdüsel olarak yemek yedikleri yerin yakınına tuvaletlerini yapmak istemezler. Bu durumu eğitim olarak kullanabililirsiniz. Şöyle ki köpeğinizin mama kabına en yakın olan pedleri düzenli bir şekilde azaltın. Hep 2-4 gün arasında bir pedi eksiltin, çiş pedine alışan köpeğiniz pedin dışında bir yere tuvaletini yapmak istemeyecektir. Ve son kalan pedi mama kabına uzak bir yerde olmasına dikkat edin. Bu sayede köpeğinizle ilgilenemediğiniz zamanlarda yaşancak tuvalet kazaları sizin belirlediğiniz yerde ve pedlerin olduğu alanla sınırlı olacaktır.  
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar