MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Chinese Shar Pei Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

4.01.2022 18:20:52

Chinese Shar Pei cinsi köpek dostlarımızın vücutlarına göre biraz daha büyük kafası vardır ve kare şeklindedir ayrıca kompakt yapıdadır. Chinese Shar Pei cinsi köpek dostlarımız Chinese Fighting Dog ismi ile de tanınmaktadır. Fırça tüy ve at olarak isimlendirilen sert yapıda ya da yumuşak olan iki tip tüye sahip olan bu ırk her iki tip kürkü de vücuttan uzak düz yapıdadır. Henüz dünyaya yeni gözünü açan yavru olan Chinese Shar Pei cinsi köpek dostlarımızda yetişkin cinslerden çok daha fazla kırışıklık görülmektedir. Chinese Shar Pei cinsi köpek dostlarımız yaşlandıkça kırışıklıkları da kaybolur ya da azalır. Ayrıca geniş olan çenesi su ayguruna benzeyen yüzü somurtkan ve üzgün ifadesi ile kendine has bir tipe sahiptir.

Chinese Shar Pei Cinsi Köpek Kişiliği ve Karakteri

Bu tip cins köpeklerin kendinden emin, uyanık, ciddi ve onlara bakan kişilere sadık ve zaman zaman da inatçı ve bağımsız karakter özellikleri görülmektedir. Ailelerine karşı olan bağlılığı oldukça üst seviyededir. Kendine güvenen, sakin ve ailesine karşı son derece sezgisel davranışa sahip olan Chinese Shar Pei cinsi köpek dostlarımız, koruyucu yapıları ile mükemmel bir bekçi köpeğidir. Ayrıca sevdiklerine ve ailesine kendisini adamış olan ve onları tehlikeye karşı son derce koruyan bir yapıya sahiptir. Fakat, ailesine olan bağlılığı dip dibe olacağı anlamını taşımamaktadır. Bağımsızlığına düşkün köpek dostlarımızdan birisidir.

Chinese Shar Pei cinsi köpek dostlarımız yalnız kalmayı zaman zaman tolere edebilir. Ayrıca zaman zaman yalnızlığa ihtiyaç duyan mükemmel köpek türüdür. Chinese Shar Pei cinsi köpekler asla kucak köpeği arasında değildir. Eğer siz de kucağınızdan inmeyecek bir köpek dostu arıyorsanız Chinese Shar Pei cinsi köpekler size uygun değildir.

Chinese Shar Pei cinsi köpek dostlarımız insanlara karşı çekingen, ilgisiz ve şüpheli yaklaşmaktadır. Diğer köpek dostlarımıza göre yabancı insanlar ile olan arası pek iyi değildir. Ayrıca, köpek dostlarımıza karşı iddialı davranışlar sergileyebilir. Kendi boyuna oranla büyük köpek dostlarımıza kavgacı tutumla da yaklaşabilir. Köpek dostlarımızın arkadaşlığından çok insanlarla geçirdiği zaman onlar için daha değerlidir. Diğer evcil dostlarımızla arası köpeklere göre çok daha iyi olduğu belirtilen Chinese Shar Pei cinsi köpeklerin bazen çiftlik hayvanlarını ve diğer hayvanları kovaladığını görmeniz mümkündür.

Chinese Shar Pei cinsi köpek dostlarımız insanlarla ve hayvanlarla iyi anlaşabilmesi adına erken yaştan itibaren eğitime ve sosyalleştirilmeye başlaması gerekmektedir. Uyanık, zeki ve son derece sadık olduğu bilinen Chinese Shar Pei cinsi köpeklerin iyi bir eğitim alması çok önem arz eder.

Chinese Shar Pei cinsi köpekler pek egzersize ihtiyaç duymaz. Gün içerisinde çok hareketli olmayan bu köpekler sağlığı ve diğer temel ihtiyaçları için dışarı çıkar. Fakat birçok köpek dostumuza göre en severek ve eğlenerek yapmış olduğu en değerli aktivite oyun oynamaktır. Sahibi ile birlikte oyun oynamayı da çok sever. Egzersiz ihtiyaçlarını bu şekilde karşılayabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Chinese Shar Pei cinsi köpek dostlarımız hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bizi takip etmeyi unutmayın...

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar