MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Borzoi Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

29.04.2022 14:34:35

Borzoi Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Kurt tazıları olarak bilinen Borzoi Irkı, büyük gövdesi, uzun bacakları ve tüyleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. İlk görünüşte Colloie cinsi köpekleri andıran Borzoiler ev dışında Colloieler kadar hareketli olsalar da evin içinde oldukça sakindirler. Anavatanları Rusya olan Borzolier Psovoi adıyla da çağrılmaktadırlar. Rus devriminden önce aristokratlar tarafından avlarda kullanılmışlardır. Rus devrimi sonrası avlanmanın yasaklanmasıyla birlikte Sovyetler Birliğinde popülerliği azalan köpekler arasında olsalar da bu köpekler Amerika ve Avrupa’daki hayvan severlerin ilgi odakları olmuşturlar. Bu ilgi nesillerinin tükenmesini engellemekle birlikte diğer farklı ülkelerde türlerinin yayılmasına vesile olmuştur. Böylelikle Borzoi yani Rus Kurt Tazısı, dünyaca tanınan bir köpek ırkı haline gelmiştirler.

Borzoi (Rus Kurt Tazısı) Köpek Irkı Genel Özellikleri

Anavatanları Rusya’dır. İri köpek ırkları arasında yerini almaktadır. Erkeklerin boyları ortalama olarak 75 santimetre iken dişilerde ise ortalama 70 santimetre olarak bilinmektedir. Erkekler 45-50 kg aralığındadırlar. Dişileri ise ortalama 35-40 kg ağırlığındadırlar. Tüy yapıları uzun ve sıktır. Renkleri ise genellikle beyaz üstüne yayılmış kahverengi, kızıl karışımı lekelerle kaplıdır. Bazılarında ise sadece kahverengi tüylüdürler. Tazı ırklarına sahip olmalarından dolayı çok hızlıdırlar. Mükemmel derecede avcıdırlar. Oyun oynamaya düşkünlükleri yoktur. Sakin ve uyumlu hayvanlardır. Kapalı alanlarda son derece uyumlu açık alanlarda ise çok hareketidirler. İnsanlarla ilişkileri son derece iyidir. Özgürlüklerine düşkün bağımsız hayvanlardır. İnatçı yapıları olduğu için eğitimlerinde zorlanmamalıdırlar. Tüy dökümleri oldukça fazladır. Eklem rahatsızlıklarına yatkın hayvanlardır. Ortalama yaşam süreleri 10-15 yıl arasıdır.

Bakımı

Farklı fiziksel özellikleri ve uyum karakterleri ile hayvan severlerin gönlüne taht kurmayı başarmış olan Borzoiler bahçeli evlerde yaşam sürdürmeye oldukça yatkın bir ırktır. Dinlenmeye ve uyumaya hastadırlar. Kabalıkta hoşlanmayan Borzoiler baskı yapıldığı zaman hırçınlaşabilir ve saldırgan bir yapıya dönüşebilir. Hafta da en az 3 defa taranmalıdır. Tüy bakımlarını aksatmamak şarttır. Aksi halde deri hastalığına yakalanabileceklerdir. Bu ırk mamayı sevmezlerse yemek istemezler bu bakımdan büyük ırka özel olarak hazırlanan kuru mamalar verilmesi önerilmektedir. Az miktarlarda sık beslenmesine özen gösterilmelidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar