MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Boksör (Boxer) Köpek Irkı Hakkında Bilgi Özellikleri ve Bakımı

15.04.2021 13:44:17

Ülkemizde ciddi sayıda sevenleri olan bu köpek ırkının estetik görünüşünün altında yatan oldukça güçlü yapısı da vardır. En çok sahiplenilen köpek ırkları arasında olması bu bağlamda şaşırtıcı olmamalıdır. Almanya kökenli bu dostlarımızın iş köpeği olarak farklı bazı ırkların çiftleştirilmesiyle ortaya çıktığı biliniyor. Her ne kadar iş ve çalışma kategorisindeki köpekler arasında planlamış olsa da şu an tam bir aile köpeği olarak sahipleriyle sıkı bir bağ kurmaya devam ediyor.

Boksör Köpek Irkı Tarihçesi

Kökeni Almanya olup 19. Yüzyılda kendini göstermiştir. Farklı ırkların çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmış olup yüzünden anlayabileceğiniz üzere Bulldogg başta olmak üzere Dogue de Bordeaux ve Bull Terrier arasından ortaya çıkmıştır. Yakalama, kovalama ve ısırma konusundaki üstün yeteneklerine istinaden polis ve bekçi köpeği olarak hizmet etmesinin yanında sıra sığır takibi konusunda da son derece başarılıdır.

Boksör Köpek Irkı Karakteristik Özellikleri

Yüzleri asık duruyor olsa da oldukça neşeli, oyun oynamayı seven ve neşeli köpeklerdir. Sert görüntüsünün altında tam bir aile köpeği karakterine sahiptir. Çocuklarla oynamaktan ve vakit geçirmekten fazlasıyla zevk alır. Ailesine ve tüm bireylerine karşı sevgi doludur. Yavruluktan itibaren temel eğitimlerine ve sosyalleştirilmesine özen gösterilmesinin meyvesini bir ömür boyu alabilirsiniz.

Havlama ve gürültü çıkarma konusunda son derece sessiz olan bu dostlarımızın daire ortamında beslenmesinde bir sakınca görülmüyor. Ailesine bağlanma ve uyum sağlama konusunda da uygun bir karaktere sahip olması sayesinde iri bir ırk olmasına karşın son derece uyumlu bir köpek ırkı haline getiriyor.

Boksör Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

Erkekleri ortalama 28-38kg arası olup dişilerde bu oran 25-33kg olarak değişmektedir. Erkeklerde uzunluk konusunda 54-65cm arası görülebilirken dişilerde bu oran 53-62cm olarak değişmektedir. Yüzleri çizgili beyaz üzeri kahverengi tonlarına sahiptir. Kısa tüylere sahip olup son derece parlak bir görüntüsü vardır. Dikkat çekici olmayı kesinlikle başaran bu dostlarımızın görüntüleri son derece güçlü ve heybetlidir.

Boksör Köpek Irkı Bakımı ve Sağlığı

 Bakımı için ekstra yapılması gereken şeyler bulunmamaktadır. Oldukça sağlıklı bir ırk olan bu dostlarımızın tüy dökümü de normal seviyededir. Dışarıda yaşama konusunda çok uygun olmadıklarını belirtmekle beraber çok sıcak ya da çok soğuklardan asla hoşlanmazlar. Cüsseli ve güçlü köpekler olmalarından dolayı kısa yürüyüşler egzersiz açısından yeterli gelmeyip uzun koşular ve toplu oyunlar oynatmanız sağlıkları açısından son derece faydalıdır.

Diz sağlığı konusunda genetik bir hastalığa sahip olma şansı oldukça yüksek olup veteriner kontrollerini aksatmamanız önemlidir. Ortalama 10-13 yıl yaşama sahip bu tüylü dostlarımızın yapısı itibariyle protein ve diğer besin değerleri yüksek orta-üst kaliteli mamalarla beslenmesi sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri açısından tavsiye edilebiliyor.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar