MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Alabay Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

2.09.2022 11:56:07

Oldukça zeki olan Alabay cinsi köpek dostlarımızın kökeni son derece eski olmakla bilinmektedir. Geçmişinin yaklaşın 4 bin yıl öncesine dayandığı söylenen bu ırkın atalarının Tibet'te yaşadığı düşünülür. Ayrıca bekçi köpekliği de yapabilen bu ırk yıllar boyunca savaş köpeği olarak kullanıldı. Alabay cinsi köpek dostlarımız Moğol seferleri sırasında orduya çok büyük hizmetler sağladı. Her ne kadar Asya kökenli bir cins olsa da Asya ülkelerinde çok da popüler değildir. Çünkü Asya ülkelerinde bekçi köpeği pek bilinmemektedir. Bu sebeple Alabay cinsi köpek dostlarımız popülerliği başka ülkelere sıçramıştır. Bunun yanında üretimleri Asya'da değil Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılır. Oldukça iri yapılı bir köpek olmasından dolayı Asyalılar tarafından pek tercih edilmemiştir. Bu sebeple kaslı köpeklere hayran olan Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları Alabay cinsi köpeklerin üretimini üstlenmişlerdir. Bununla birlikte bazı kaynaklarda ise Asyalı olan kişilerin bu köpek ırkını çok sevdiği ve sürekli beslediği de yazıyor.

Alabay Cinsi Köpek Karakter Özellikleri

Bekçi köpeği olmasından dolayı karakter olarak son derece kuvvetli olan Alabay cinsi köpek dostlarımız karakterinden asla ödün vermemektedir. Ayrıca gözü pek bir yapısının olması bekçi köpeği olarak kullanılmasından da kaynaklanabilir. Bu sayede korku duygusunun az olduğu ve kendine verilen koruma görevlerini başarıyla yaptığı bilinir. Oldukça şüpheci ve meraklı bir apıya sahiptir.

Tehdit unsuru oluşturacak bir yapıyı anında fark eder. Son derece bağımsız olan bir köpek cinsidir. Ayrıca bu sebeple tek başına gezmeyi de çok sever. Kafasına estiği vakit ortalıktan kaybolabilir. Elbette bu gezinme olaylarını eğer bir görevi yoksa yapar. Aksi halde görevini asla terk etmez. Bunun yanında Alabay cinsi köpek dostlarımız çok uyumlu köpeklerdir. Karşısındaki insan bir tehdit unsuru oluşturmuyorsa onu sıkıca sahiplenir ve oldukça sakin kalabilir. İyi ilişkiler kurar.

Alabay Cinsi Köpek Bakımı

Alabay cinsi köpeklerin bakımları çok kolaydır. Sakin bir köpek türü olmasından dolayı bakımları sırasında ters tepki vermemesi ile bilinir. Ona bakacak kişinin bakım yapmasına izin vermektedir. Bununla birlikte Alabay cinsi köpeklerin sahipleri bu köpeklerin sağlıklı bir yaşam ve konforlu hayat sürmesi adına tüm bakımlarını yapması önem arz eder. Aksi halde bakımları ilerleyen süreçlerde kötü sonuçlar doğurabilir. Veteriner hekim ziyaretlerini asla unutmamalısınız. Veteriner hekimlerin önerdiği mamaları riayet göstererek Alabay cinsi köpekleri son derece sağlıklı bir şekilde besleyebilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar