MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

5 Maddeyle Evinizde Kaç Tane Kedi Tuvaletine Sahip Olmanız Gerektiği

17.03.2021 10:38:50

Kedilerin genel yapısı yaş ya da cinsi fark etmeksizin titizlik üzerine kuruludur. Tuvalet konusu onlar için fazlasıyla hassas olup temiz olduğu kadar en hızlı şekilde de ulaşabilecekleri yerde olmalarını isterler. Bunu elde edememeleri halinde tuvaletlerini başka noktaya yapabilecekleri gibi bunu size bir mesaj gönderme yöntemi olarak da kullanabilirler. Uygun yapıdaki tuvaleti uygun kedi kumuyla kullanırken, belki de tuvalet sayısını artırmalı ve konumunu kedinize göre seçmelisiniz. Her ne koşulda olursa olsun kedi ya da kedilerinizin tuvaletine ulaşılabilirliği ve temizlik hassasiyeti hem onların hem de sizin sağlığınız açısından önemlidir.

1-Kedi Sayınız

Genelde kedi sahipleri bir kediye bir kedi tuvaleti şeklinde oranlama yapsa da tek kediler için de birden farklı noktada tuvalet bulundurabilirsiniz. Özellikle 2-3 kedisi olanlar için tek tuvaletin yetmeyeceği ve saat başı tuvaletlerini temizlemeye vakit ayıramayacağınızı düşündüğünüzde 2 ve hatta kedi sayısına bağlı olarak bunu çoğaltarak olası kavgaları ve hijyen sorunlarını ortadan kaldırmak için etkili olacaktır.

2-Evin Büyüklüğü

Kedi tuvaleti pozisyonlandırırken evcil dostlarınızın evin her noktasından rahatlıkla ulaşabilmelerini sağlamalısınız. Kedi sayısı fark etmeksizin eğer büyük bir eve ve çok odalara sahipseniz birden fazla kap koymanız özellikle tuvaletini kontrolü konusunda sıkıntı yaşayabilecek yavru ve yaşlı kediler için idealdir.

3-Evinizde Kat Sayısı

Eviniz iki katlı olabileceği gibi üç katlı da olabilir. Bu tip durumlarda kedi sayısından bağımsız evcil dostunuzun hepsine erişimi var ise her katta bir tuvalet bulunması yaşanabilecek kazalara karşı önemlidir. Özellikle merdiven inip çıkma konusunda zorluk yaşayacak yaşta ya da hastalıkta kedileriniz var ise bu durum kesinlikle pişman olmayacağınızı bir süre sonra gösterecektir.

4-Temizliğe Harcadığınız Vakit

Kediler kirli ve temizliği yapılmamış tuvalet kaplarına girmeyi pek istemeyecektir. Bu nedenle gün içerisinde ya da günlük tuvalet temizleme şansınız yok ise mutlaka kedi sayısından bağımsız fazla tuvalet kullanmanız önemlidir. İhtiyaç duyduğunda rahatça temiz bir tuvalet ve kumu elde edecek olan dostlarımızın en azından böyle bir sorun yaşamasının önüne geçebilirsiniz. Her ne koşulda olursa olsun kedilerimizin kumlarını günlük mutlaka temizlemeye özen göstermeliyiz.

5-Kedilerdeki Seçicilik

Kedilerin yapısına bağlı olarak farklı tuvalet tercihleri olabilir. Bazı kediler kapalı tuvaletleri tercih ederken bazı kediler açık tuvalet dışında ihtiyaçlarını görmek istemezler. Bazı kediler kendi hususi tuvaletlerinin olmasını arzu ederken bazı kediler kum konusunda seçicilik yapabilir. Tüm bunların yanında aynı anda tuvalete girme ihtiyacı hissetmeleri de bekleme esnasında gerilim çıkması yol açabilir. Eğer birden fazla kediniz var ise davranışlarına ve yönelimlerine bağlı olarak kendilerine özel tuvalet koyma fikri çok daha avantajlı olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar