MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Forum Köpek Eğitimi ve Psikolojisi Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Yönetici

BRK


Kayıt Tarihi :
15.07.2019 11:32:57

Toplam Mesaj :
4


Toplam Konu :
13
24.07.2019 18:38:40

Tuvalet eğitimi evde beslenen hayvanlar için en önemli eğitimlerden birisidir. Tuvalet eğitimi sizin belirlediğiniz evinizin içerisindeki bir alan veya dış mekan olabilir. Ev içerisinde yavru köpeğin belirlediğiniz alanlara tuvaletini yapmasını istiyorsanız iç mekan, eğer yavru köpeğin tuvalet ihtiyacı duyduğu zaman dışarıda bir yere yapmasını istiyorsanız dış mekan tuvalet eğitim metodunu kullanmanız gerekiyor.

Yavru köpek eve gelir gelmez tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Bu eğitim sanılanın aksine kolay bir eğitimdir. Yalnızca siz, sabretmek ve yavruyu eğitim süresince kontrolünüz altında tutmanızı sağlayacak şekilde nazikçe davranmalısınız. 

Adım adım ilerlemekte fayda var. İlk olarak yavru köpeğin tuvaletini nereye yapmasına karar vermeniz gerekiyor. Evin içerisinde bir yer mi? Dışarı da bir yer mi? İki ayrı lokasyon olduğu için iki ayrı eğitim şekli bulunuyor. Eğitim metodundan önce gerçekten işe yarayan bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Mama miktarı sabit tutulup eğitim içerisinde ve bu süreçte mama vermeyi sıklaştırmak en doğrusu olacaktır. Fakat en iyi mama verme miktarı ve sıklığı için veteriner hekiminize danışmanız şarttır. Eğitim süresince yavru köpekle bir kişinin ilgilenmesi en doğru olanıdır. 

Yavru köpek ihtiyacı geldiği an ortamın neresi olduğunu umursamadan tuvalet ihtiyacını giderecektir. Bu durum evde hoş olmayan kokuya sebep olacaktır. Eğitimden önce köpeğiniz bir yere tuvaletini yaptıysa hijyenik şekilde temizlemeniz önem arz ediyor. 

İlk Adım! Ev içinde tuvalet eğitimi

İlk olarak tuvaletini yaptığınız bölgeyi seçin. Bu bölge köpeğin rahatlıkla ulaşabileceği ve sizin de kolaylıkla evcil hayvanınızı takip edeceğiniz bir alan olmalı. Seçtiğiniz bölgeyi gazete kağıtlarıyla kaplayın. İlk etapta bu alanı geniş tutun. Köpeğinizin tuvaleti gelince bu alana getirip tuvaletini yapana kadar bu alanda tutmanız gerekiyor. 
Eğer bu adımı başarılı bir şekilde tamamladıysa ona "aferin" gibi övücü sözler söyleyin ve sonucunda köpek ödül maması vererek bu davranışını ödüllendirin. Köpeğiniz gazete kağıdına yapmasına alıştıktan sonra yavaş yavaş bu alanı daraltın ve sabit bir alana tuvaletini yapması için onu yönlendirin. Bu süre zarfında asla onu cezalandırmayın, kızmayın. Yumuşak ses tonuyla, ödül mamaları ile ve övücü sözler ile ona iyi davranın. 

Ev dışında tuvalet eğitimi

Bir yavru sahibisiniz ve yavrunun ev içinde bir bölgeye değil dışarıda bir yerde tuvaletini yapmasını istiyorsanız yemeğini yedikten 5-10 dakika sonra bu gereksinimi olacak ve bu zaman dilimi içerisinde hemen yavruyu dışarı çıkarmalısınız. Öncelikle yine bir alan seçmelisiniz ve götürdüğünüz yerde kayışını biraz uzun tutup kendisi için bir alan seçmesine izin verin. Tuvaletini yaptığı zaman ödül mamasıyla ödüllendirin. İlk günler için 3-4 kez dışarı çıkarmanız yeterli olacaktır. Bu sürede yemek saatinden sonra rutin şekilde köpeğinizi dışarı çıkarın.