MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Forum Köpek Sağlığı Köpeklerde kusma sebepleri

Yönetici

BRK


Kayıt Tarihi :
15.07.2019 11:32:57

Toplam Mesaj :
5


Toplam Konu :
13
25.07.2019 17:50:40

Köpeklerde kusma konusu oldukça sorulan bir soru hâline geldiği için tüm araştırmalarım doğrultusunda edindiğim bilgileri sizlerle aktarmak istiyorum. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki buradaki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. En doğru teşhis ve kararı veteriner hekim yapacaktır. Buradaki yazıları tedavi şekli gibi algılamamalısınız. 

  • Eğer köpeğiniz seyrek kusuyorsa öğünü aşırı hızlı yiyor olabilir. Veya fazla yeme, yemek sonrası fazla hareket gibi sebebe bağlı gelişen bir şey olabilir.
  • Köpeğiniz yalnızca bir kez kustuysa o hâlde, hâlsizlik, ishal veya ateş gibi diğer gelişecek hastalıkları dikkatle takip edin. 
  • Köpekler birçok sebep yüzünden kusabilir. Kusmukta safra (bazen köpüklü bazen ise sarı sıvı) var ise köpeğiniz sık sık kusuyorsa derhâl veteriner hekime danışmanız gerekiyor.
  • Durumun ciddiyetini belirlemek adına ve veteriner hekiminizi doğru bilinçlendirebilmek için kusma sıklığını ve şiddetini ölçmeniz çok mühim. İshal, ateş veya diş etlerinde renk değişikliği gibi diğer belirtilerin eşlik edip etmediğini gözlemlemelisiniz. Köpeklerde kusma ciddi bir sorun olduğunu gösteriyor olabilir. Hatta bazen ise çok acil müdahale edilmesi gereken hastalığı olabilir. 

Köpeklerde kusma sebepleri

Köpeklerin genel olarak kusma sebepleri vardır. Onları ise şöyle açıklayabiliriz;

Çok hızlı yemek yemek: Bazı köpek dostlarımız önlerine mama konulduğu anda hızlıca yemek yemeye meyillidir. Yemenin hemen sonrasında ise sindirilmemiş besinleri kusabilirler. 

Ona uygun olmayan yiyecekler: Köpekler obur ve gayet çevik canlılardır. Gezdirme sırasında bazen yerde bulunan yabancı mamaları, çöpleri veya midelerini rahatsız edebilecek farklı bir şey yiyebilirler. Bu sebeple midelerini rahatlatmak amacıyla yediklerini kusmaları muhtemeldir.

Araba tutabilir: Köpekler için yolculuk, eğer alışmadılarsa midelerini bulandırabilir. Araç tutma konusunda veteriner hekiminiz en doğru yöntemi söyleyebilir.

Düşük kaliteli içerik ile besleme: Mamalardaki işlenmiş proteinler ve yüksek oranda tahıl genellikle tercih edilen içerikler değildir. Köpekler için sindirimi oldukça zordur. Kimi zaman ise işlenmiş proteinlerde kusmaya sebep olabilir. Eğer düşük kaliteli bir besinle besleniyorsa mama değişimine gidebilirsiniz.