Forum Köpek Beslenmesi Köpekler İçin Zararlı Yiyecekler Nelerdir Hangi Hastalıklara Sebep Olur

Yönetici

Mihav


Kayıt Tarihi :
28.01.2019 10:04:12

Toplam Mesaj :
3


Toplam Konu :
3
4.02.2020 20:14:23

Köpek sahiplerinin en çok merak ettikleri konulardan biri de köpeklerine vermiş oldukların besinlerin zararı ya da faydalarıdır. Bizim tüketmiş olduğumuz ve faydalı olarak bildiğimiz besinler köpekler için oldukça zararlı olabilir. Dikkat etmeniz ve köpeğinizden uzak tutmanız gereken zararlı yiyeceklerin listesi şu şekilde:

 

Çikolata, Kahve

Günlük hayatta biz insanlar için olmazsa olmaz dediğimiz, oldukça sık tükettiğimi kahve ve çikolata köpekler için kesinlikle tüketmemesi gerekenler listesinin başında geliyor.  Çikolatada bulunan teobromin, kahvede bulunan kafein can dostlarımızın kalp, damar ve sinir sistemine ciddi zararlar verebilir. Ben köpeğimize az miktarda çikolata veriyorum diyorsanız, o miktar bile sorun yaratabilir. Vermeyin!


Şekerli Gıda ya da İçeçekler

Can dostunuzda diş hastalığına sebep olabileceği gibi diyabete de yol açabilir. Fazla şekerli gıdalar aslında bir çok köpek sahibinin bildiği üzere körlüğe yol açabilir, iç organlarının hasar görmesine sebep olur.

 

Süt ve Süt Ürünleri

Sütte bulunan laktoz, ishal, gaz ve hazımsızlık gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu durum kediler için de öyledir. Süt tüketiminde laktozsuz olmasına dikkat edebilirsiniz.

 

Kedi Mamaları

Kedi ve köpek mamalarının içeriği birbirinden farklıdır ve kedi mamaları köpek mamalarına oranla protein ve yağ bakımından daha zengindir. Bundan dolayı köpeğinizin kedi maması tüketmesi fazla yağ ve protein almasına sebep olur. Sonuç olarak, yüksek tansiyonu, böbrek rahatsızlııklarını, kalp damar sistemini ve karaciğer yağlanmasını tetikleyerek kolestrolün artmasına sebep olur. kedi maması yiyen bir köpek gerekli aminoasitleri kedi mamalarından alamayacaklardır.

 

Çiğ Et ve Balık

Çiğe et ve balıkla beslemek gıda zehirlenmesine sebep olabilir. Çiğ balık ile beslediğiniz köpeğinizde B1 vitamini (tiamin) eksikliği görülebilir. Bu vitaminin eksikliği can dostunuzda, epilepsiye sebep olabileceği gibi iştahsızlık da görülebilir. 

 

Salam ve Sucuk

İşlenmiş gıdalar sodyum, protein, baharat ve bir takım yağlar içerir. Biz insanlar bu maddeleri sindirmekte ne kadar başarılı olsak da aynı durum can dostunuz için geçerli değildir. Özellikler yavru köpeklerde ishale ve kusmaya sebep olabilir. Salam, sosis, sucuk gibi gıdalarda bulunan katkı maddeleri köpeklerde kanser riskini artırır.

 

Hayvansal Yağlar

Sofradan arta kalan yemekleri köpeğinize verdiğinizde büyük bir iştahla tüketiyor olmasına aldanmayalım. Vermiş olduğumuz yemeklerden kalan yağlar köpeğinizde zehirlenmelere sebep olabilir. 
 

 

Ciğer

Köpeğinize ciğer veriyorsanız vücutlarına yoğun miktarda A vitamini yüklüyorsunuz demektir. A vitamini emilimini hızlı bir şekilde gerçekleştiremeyecek olan köpeğinizin A vitamini zehirlenmesi yaşamasına sebep olabilirsiniz. Bunun yanında iskelet sisteminde ciddi problemlere yol açabilir.

 

Kemik ve Kılçık

Can dostunuzun hassas olan sindirim sisteminde bir cam gibi dolşarak yemek borularında ya da midelerinde yırtılmalara sebep olabilir.