MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Forum Kuş Türleri Kırmızı Macaw Ara Papağanı Hakkında Bilgi

Yönetici

BRK


Kayıt Tarihi :
15.07.2019 11:32:57

Toplam Mesaj :
5


Toplam Konu :
13
25.07.2019 11:24:18

Merhaba mihav.com forum sakinleri. Bugün sizlerle paylaşmak istediğim kuş türü: Kırmızı Macaw Papağanı yani diğer ismi ile Ara Papağanı. Bir hayli şımarık bu papağan türümüzü haydi bir tanıyalım.

Boyları 30 santimetreden başlayıp 90 santimetreye kadar çıkan bu türün kuş severlerin gözdesi halinde. İrilikleri sebebiyle de tercih skalasında en üstlerde yerini alıyor. Boyları dışında göz çevresindeki beyazlık ve tüylerindeki parlak kırmızı oldukça güzel görünmesini sağlıyor. Bazen mavili, yşeilli ve sarılı tüyleri de olan Kırmızı Macaw Ara Papağanı torpik yağmur ormanı canlısı.

Genelde doğal ortamları Brezilya'nın kuzey kesimleri, Kolombiya'nın kuzey ve doğusu, Bolivya ve Venezuela'nın güneyinde görünüyor. 900 metrelik yüksek kesimlerde barınırlar. Su kenarlarını takip eden ormanların iç kısımlarına dikkatlice bakarsanız bu meraklı Kırmızı Macaw Papağanı kuş türünü görmeniz mümkündür. Kısıtlı yaşam alanında ortalama 50 yıl yaşarken doğal ortamında 70 yıla kadar yaşadığı tahmin edilmekte. Ara Papağanları'nı doğal ortamlarında gördüğümüz zaman fotoğraflarını çekinmekle yetinirsek, hayvanlar üzerinden dönen kirli ticarete ortak olmazsak daha uzun süre yaşamalarını sağlamamız mümkün. 

Kırmızı Macaw Ara Papağanı cinsiyeti nasıl anlaşılır? Sorusunun cevabı için bilimsel örneklemeler gerekmekte. Görünüş ile pek anlaşılır olmayan bu durum bazı kriterler ile tahmin edilebiliyor. Örnek olarak Macaw Papağanı'nın kafası büyükse erkek küçükse dişi gibi.

Genellikle kasım ayı Kırmızı Ara Papağanı'nın kuluçka dönemidir. Tek seferde 2-4 yumurta verebilirler.

Kırmızı Macaw Papağanı çığlık atmasıyla ünlüdür. Ses desibeli fazlaca yüksek olan (100-110 desibel = korna sesine eşit) bu tür genelde kuruyemiş ve meyve ile beslenir. Badem, üzüm, ceviz, ıspanak, tropikal meyveler en sevdiği yiyeceklerdir. Çiğneme isteği fazla olan macawlar genelde etrafta kemirecek ağaç vesaire ararlar. Kemirmeye bayılırlar.

Kırmızı Macaw Papağanı için çok zeki dersek yalan söylemiş olmayız. Bulundukları ortama hızlıca adapte olmalarıyla ünlü olan bu türün öğrenim yetileri oldukça hızlıdır. 10-15 kelime arası öğrenebilen bu ırk, cümle kurma konusunda zayıftır. Her ne kadar pek cümle kuramasalar da taklit yeteneklerine diyecek yoktur. 

Macawların tüyleri için ve kendi sağlıkları için olabildiğince geniş alana ihtiyacı vardır. Genelde hareketli yapısı ile bilinirler. Dar alanlarda ise kendini sakatlayabilir. 

Ve yazıma çok güzel bir bilgi ile son noktayı koymak istiyorum. Kırmızı Macaw Papağanının heyecan yaratan durumlar karşısında yüzlerindeki beyaz bölgenin kırmızılaştığını biliyor muydunuz? Ne kadar da sevimliler...

Üye

zkocak

Kayıt Tarihi :
26.05.2022 12:39:41
Toplam Mesaj :
1
Toplam Konu :
0
26.05.2022 12:44:13

Ara Macaw Papağanı türleri renklerine, cinslerine ve boyutlarına hatta aynı zamanda yaşadıkları yere göre de çeşitlilikleri fazladır.