Forum Kedi Beslenmesi Kediye Salam Yedirmek Zararlı mı?

Üye

BRK


Kayıt Tarihi :
15.07.2019 11:32:57

Toplam Mesaj :
2


Toplam Konu :
13
15.07.2019 12:33:42

Aslında kedilere salam vermek temin edilmesi kolay ve kedilerin salam için adeta sevinçten havalara uçması dolayısıyla tercih edilen yiyeceklerden biri haline geliyor. Hayvanlara salam haricinde sosis, sucuk gibi üçüncü sınıf işlenmiş ürünler vermek ne kadar sağlıklı? Tüm detaylar yazımızda...

Salam, sosis, sucuk gibi üçüncü sınıf işlenmiş et ürünlerini kedilere vermek, hayvanın vücudundaki iç parazitlerin süratle artmasına sebep olacaktır. Bu durumun kaçınılmaz olması kedilerin sağlıklarını olumsuz yönde etkilemesine sebep olmaktadır. 
İç parazitler, mikroskobik canlılardır. Genellikle kedilerin iç organlarına yerleşip burada beslenen ve yaşamını sürdüren organizmalardır. Eğer kedinize veya bir sokak kedisine üçüncü sınıf işlenmiş et ürünlerini verdiyseniz bunu tekrarlamamanız kedilerin sağlığı için en uygunu olacaktır.

Salam, sosis gibi ürünleri bir kediye verdiyseniz veteriner hekimlerince yapılan iç-dış parazit aşısını yaptırmanız onun sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. İç parazitler birden fazla iç organa yerleşmesi sebebiyle kendinizin tanı koyması oldukça zor olacaktır. Teşhis için bir veteriner hekime danışıp, kediyi muayene ettirmelisiniz. 

Kedilere salam vermek neden zararlı?

"Üçüncü sınıf işlenmiş et ürünleri" olarak tabir edilen yiyeceklerin yalnızca hayvanlara değil insanlara da zararları oldukça fazladır. "Bu ürünler ne kadar zararlı?" sorusu için üçüncü sınıf işlenmiş etlerin nasıl üretildiklerini bilmemiz gerekiyor. Bu yiyeceklerin içeriğinde sıyrılmamış çürük et parçaları, kuyruk yağları, eklem yerleri, kıkırdaklar, ibikler, gagalar hatta kıl ve tüyler de içeriklerinin arasında. Oldukça çeşitli fabrikasyon işlemi gören bu yiyecekler homojen olarak paketlenip marketlerde yerlerini alıyorlar. Bu tür sağlıksız ürünler ne insana ne de hayvana fayda sağlıyor.

Üye

z.a.t..

Kayıt Tarihi :
16.06.2020 14:12:10
Toplam Mesaj :
3
Toplam Konu :
0
16.06.2020 14:48:54

Salam, sosis vb. gıdalar tüketildiğinde evcil dostlarımızın hiçbir ihtiyacını (protein, gerekli aminoasit profili vb.) karşılamayacağı gibi, dostunuz için sağlıklı besin profili içeren kuru mama alışkanlığını da baltalayabilir... Ev yemekleri ya da bu tarz besinler, kokuları, dokuları sebebiyle kedi köpeklere çok daha cazip gelebiliyor. Bir de belirttiklerinize ek olarak bu ürünlerin içerisinde bulunan nitrat nitritin uzun süreli tüketimde kanserojen etkisi var ne yazık ki