MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Forum Kediler Kedinizin Nedenini Merak Ettiğiniz 7 Davranışı

Yönetici

BRK


Kayıt Tarihi :
15.07.2019 11:32:57

Toplam Mesaj :
4


Toplam Konu :
13
23.07.2019 15:10:58

Kediniz sürekli kendini sevdirmek mi istiyor? Kediler hayatımızın her alanında tıpkı insanlar gibi deyip bir taraftan da her hareketine şaşırdığımız, dünyalarını merak ettiğimiz hayvanlardan birisidir. Miyavlamalarını anlamaya çalışıp hareketlerinden kedilerin dilini çözmeye çalışıyoruz. İtiraf edelim ki bazılarımız kedilerle miyavlayarak sohbet ettiğini biliyor musunuz? Peki, kedilerimizin hareketleri ne anlama geliyor? Bu konuyu iyi biliyor muyuz? En çok karşılaştığımız kedi davranışları ile sizlerleyiz...

1) Suratını bacağınıza, suratınıza yada omzunuza sürtmesi

"Kediler neden başını sürter?" sorusunu o kadar çok duymuşsunuzdur ki... Cevap sizi oldukça mutlu edecek. Kedilerin önce burunlarını değdirip sonra da yanaklarından kulaklarına kadar sürterek kendilerini size okşatması sizinle selamlaşması anlamına geliyor. 

Yabancı bir kediyle tanışmak isterseniz onun kendisini sevdirip sevdirmeyeceğinden emin olamıyorsanız önce burnuna doğru parmağınızı uzatın. Eğer parmağınıza başını sürterse sizinle selamlaşmayı kabul etmiş demektir.

2) Başını direkt size doğru vurması

Başunu vurması suratını sürterek sizinle selamlaşma hâlinin biraz daha samimisi. Size güvendiğini ve tanıdığını gösterir. Bazı kediler ise ilk tanıştığınızda size kafalarını toslayabilir. Bu da birçok açıdan kanıtlanan "hayvanların onları seven insanları hissetmesi" konusunu kanıtlıyor.

3) Sevilirken aniden tırmalamak veya ısırmak

Tüm hayvanseverler bundan muzdariptir eminim. Bilmeyenler ise kedilere anında "nankör" damgası vuruyor. Halbuki kediler çok şakacı hayvanlardır. En iyi şakaların soğukkanlılık ve pokerface ile yapabilmesi gibi kediler aniden uyarılır ve sizi bir anda ısırabilir. Bu ani tepkinin iki sebebi vardır. Birincisi sevilmekten sıkılmaları ve sevdiğiniz bölge değiştikçe kedinin tedirginliğinin artması. Diğeri ise ısırmanın kedilerdeki bir doğal iletişim yolu olduğunu bilmek gerekiyor. Aniden uyarılarak avcılık hisleriyle ani mod değişimine girebiliyorlar.

4) Kuyruklarını değişik sallamaları

Kedinin kuyrukları durumunu anlatan en güvenilir kaynak olarak kabul edilir. Eğer kuyrukları dik ve ucu hafif kıvrıksa heyecanlı olduğunu belirtiyor. Bu yüzden yavru kedilerin kuyrukları oyun oynarken genelde diktir. Eğer uyku sırasında kuyruk ağır ve gayet elit bir şekilde sallanıyorsa rahatlamış olarak tanımlayabiliriz. UYuduğu sırada ise kuyruk sallanmalarının hızında artış görebilirsiniz. Bu durum ise o anki konumdan memnun olmadığını gösteriyor demektir. Eğer kuyruk hafif sallanıyorken kulaklar ise geriye yatmışsa sonraki hareket büyük ihtimalle saldırı veya ileri doğru koşmak olacaktır. Hedefe kitlenen kediyi hepimiz görmüşüzdür.

5) Patileriyle bir yeri yoğurmaları

Herhalde en bilindik görüntü budur. Kediler bir yeri yoğururken merakla onları izleriz. Bazen yattıkları yeri bazen ise kucağınızı bazen havayı yoğurmaya çalışırlar. Bu hareket aslında kedilerde annelerini emdikleri dönemden kalma bir şeydir. Annelerinin meme ucunu çekerken yanlarından patileriyle yoğarak süt gelmesini sağlarlar. Sizin üzerinizde bunu yapması annesi gibi huzur bulduğuna işarettir. Bir de yoğurdukları bölgeyi kişiselleştirirler.

6) Mamalarını gömmeye çalışmaları

Birçok kedi dostumuz mamasını beğenmediğinde arkasını dönüp gider. Ancak bazıları da bu mamayı gömerek ya da saklayarak protesto etmeyi seçerler.

7) Geceleri Miyavlamak

Sabahları pek aktif olmayan kediler genel de geceleri daha aktiftir. Karanlıkta oyun oynayarak birilerini ya da oyalanacak eğlenci şeyleri bulamadığı zaman miyavlayabilirler. Kediler de familyaları gereği gece avlanan bir tür olduğu için bu tür huylara sebep olabiliyorlar.