MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Forum Kedi Makaleleri Kedimin kaç yaşında olduğunu nasıl anlarım?

Yönetici

BRK


Kayıt Tarihi :
15.07.2019 11:32:57

Toplam Mesaj :
4


Toplam Konu :
13
24.07.2019 10:16:01

Merhaba, bugün sizlerle kedimizin kaç yaşında olduğunu nasıl anlayacağımızı anlatmaya çalışacağım. Eğer ki yaşını bilmediğimiz bir kedi sahiplendiysek ve bir de o kediyi henüz yeni tanıyorsak genelde onun hakkında çok bilgimiz olmaz. Böyle durumlarda ise sahiplendiğimiz yavruyu ilk muayenesine götürdüğümüzde veteriner hekimimiz, kedimizin kaç yaşında olduğunu ortalama olarak söyleyebiliyor.

Kedim kaç yaşında?

Barınaktan ya da sokaktan bir kedi sahiplendiğimiz zaman kedinin yaşını bilmiyoruz. Veteriner hekimlerince tahmini olarak kaç yaşında olduğu söylenebilir. Peki hekimler kedinin kaç yaşında olduğunu nasıl anlıyor?

Her kedi farklı hızlarda olgunlaşabilir. Bu sebeple veteriner hekimlerince kedilerin yaşı tahmin edilirken en doğru bilgiyi verecek ipuçları göz önünde bulundurulur. 

En önemli ipucu: Dişleri!

New York'lu Veteriner Hekim Rachel Barrack kedilerin yaşını tahmin ederken ilk olarak dişlerine baktığını söylüyor. Barrack, özellikle genç kedilerde diş, yaş tahmininin yapılmasını sağlayan en önemli unsurlardan birisi. Bir yavru kedinin düşleri 3 haftalıkken ortaya çıkıyor. 3-6 ay arasında bebek dişleri ise yerini kalıcı dişlere bırakıyor. Eğer bir kedinin kalıcı dişleri çıktıysa o kedi en az altı aylık olduğunu söyleyen hekim, eğer bu dişler keskin ve temiz ise kedinin 2 yaşından küçük olduğunu gösteriyor. Şu unutulmamalıdır ki; 2 yaşından sonra kedilerin yaşını dişinden tahmin etmek oldukça zorlaşıyor. Veteriner hekimler yaşını tahmin etmek adına dişlerden sonra kedilerin kas sistemine bakarlar.

Genç kedilerin bacaklarında oldukça güçlü kaslar vardır. 10 yaşından büyük kediler ise protein ve yağları sindirmekte zorlandığı için kas kütlelerinde azalma meydana gelir. Veteriner hekim, bir kedinin 10 yaşından büyük olduğunu ise bu şekilde belirlemekte.

Fiziksel muayene dışında laboratuvar tesleri ile kedilerin yaşı tahmini olarak belirlenebiliyor.